Özyar’ın izlenimleri ve yetkililerin uyarıları doğrultusunda bugünden itibaren Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Yunanistan,

Bulgaristan, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde sizleri ne gibi sıkıntı ve sürprizlerin beklediğini aktaracağız. Ayrıca bu yazı dişisinde trafikte ve gümrüklerde uyulması gereken kuralları aktüel otoyol ücretleri ile tavsiyeleri de bulacaksınız. Tüm bu bilgileri önümüzdeki haftalarda gazeteniz SABAH ile birlikte özel ilave olarak yeniden alacaksınız. SABAH

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE KONTROL

Otomobille Türkiye yolculuğuna çıkacak olanların yolculuk öncesi yapmaları gerekli pek çok şey var. Bu yazıda bunların detaylarını bulacaksınız

İŞ yoğunluğu ve yılın yorgunluğunu atmak, akrabalar ile hasret gidermek amacıyla çıkacağınız binlerce kilometrelik Sıla Yolu’nun eziyet olmaması için öncelikle yolculuktan evvel kontroller yapmak gerekiyor. İlk kontrole otomobilinizle başlamanız gerekiyor. Yolda çaresiz kalmamak için aracın bakımlı olması gerekiyor. Bir tamirhaneden randevu alıp otomobilinizin bakımını yaptırın. Çekme halatı, reflektörlü yelek, yedek ampul ve ikaz üçgenini sakın unutmayın. Mümkünse beraberinizde yedek lastik bulundurun.

PASAPORT

Yolculuk öncesi mutlaka pasaport ve oturum izninin sürelerini kontrol edin. Bir çok ülkede, pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olma şartı var. Tahrip olmuş pasaportla yola çıkmayın. Oturum kartınızı unutmayın.

RUHSAT VE YEŞİL SİGORTA KARTI

Aracınızın orijinal ruhsatı ile yeşil sigorta kartınızı yanınıza alın. Yeşil sigorta katınızda, yolculuk esnasında geçiş yapacağınız ülkelerde sigortanızın geçerli olup olmadığını dikkat edin. Ayrıca yeşil sigorta kartınızın geçerlilik süresini de kontrol edin. Araç kendi firmanıza veya başka bir firma üzerine kayıtlıysa otomobil kulübü, noter veya başkonsolosluklarca düzenlenmiş vekaletname gerekir.

HASTALIK SİGORTASI

Bağlı bulunduğunuz sağlık sigortasından seyahat belgesi alın. Bu belgeyle devlet hastanelerinde ücret ödemiyorsunuz. Aksi taktirde tüm masrafları peşin ödemek zorunda kalırsınız.

OTOMOBİL KULÜBÜ ÜYELİĞİ

İkamet etmiş olduğunuz ülkedeki otomobil kulübüne üye olmanız sizin yararınızadır. Üyelik kartınızı kesinlikle yanınıza alın. Üye olurken de şartları çok iyi bir şekilde gözden geçirin.

HARİTA BULUNDURUN

Sakın navigasyon cihazınıza güvenmeyin. Bu cihazlar sizi farklı yollara yönlendirebilir veya bozulabilir. Bu olasılıkları göz önünde bulundurarak yanınıza yol haritası bulundurun.

HAFTA BAŞI YOLA ÇIKIN

Sınır kapılarında mülteciler nedeniyle çok sıkı aramalar var. Hem araçlar hem de pasaportlar didik didik inceleniyor. Özellikle de dönüş yolculuğunda sınır kapılarında bu nedenden dolayı uzun kuyruklar oluşacak. Eğer sınır kapılarında beklemek istemiyorsanız yolculuğunuza Pazartesi veya Salı günü başlayın.

SOSYAL MEDYAYA ALDANMAYIN

Artık Sıla Yolu ticarete dönüşmüş durumda. Sosyal medya da bu ismi kullanıp ticaret yapan bir çok kişi var. Yanlış yönlendirilme ve bilginin kurbanı olmayın.

BANKA KARTINIZI KULLANIN

Yolculuğunuzda yapacağınız ödemelerde banka kartlarınızı kullanmaya özen gösterin. Artık, yolculuk esnasında yapacağınızı ödemelerde banka kartınızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Akaryakıtınız başta olmak üzere otoyol ücretlerinizi de banka kartıyla ödeyebiliyorsunuz. Ödemeleri bu şekilde yaparsanız kafanızdaki bir çok soru işareti de gitmiş olur.

SABIRLI OLUN

Hemen hemen her ülkede yol tamir çalışmaları var. En önemli yol çalışmalarından biri Bulgaristan’da Sofya çevre yolu. Üst geçit çalışması tamamlanmış durumda. Fakat ondan sonra 6 kilometrelik yol çalışması devam ediyor. Bu çalışmanın izin sezonuna kadar bitmesi imkansız görünüyor. Bu yol çalışması sizden sabır istiyor.

SIK MOLA VERİN

Saatlerce aracın içinde oturmak kolay değil, yoruluyorsunuz. Yoruldukça da dikkatiniz dağılıyor ve uykunuz kolayca geliyor. Rekor kırmak için mücadele vermeyin, her iki saatte bir mola verin. Tatil yolculuğunda olduğunuzu sakın unutmayın. Geçtiğimiz yıl kazalarda yaklaşık 10 vatandaşımız öldü. Kazaların yüzde 95’i aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklandı.

KAPKAÇ VE HIRSIZ ÇETELERİNE DİKKAT

İzin yolu, hırsız ve kapkaççılarla dolu. Sakın ola gelişi güzel hiçbir yerde durmayın. Mola verdiğiniz yerin güvenli olduğundan emin olun. İzin yolundaki hırsızlık ve kapkaççılık olayları artık çetelerin ellerinde. Geçtiğimiz yıl Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan’da yaşanan kapkaç ve hırsızlık olaylarında vatandaşımızın çalınan parasının miktarı dudak uçuklatıyor.

SABAH

Editör: İsveç Gündemi