Tuzhurmatu'da Peşmerge güçleri ile Haşdı Şabiye bağlı Bedir Tugayları arasında meydana gelen çatışmalarda her iki taraftan onlarca insan hayatını kaybederken onlarcası da yaralandı. Bugün Bedir Tugayları Tuzhurmatu bürosunda bir basın toplantısı düzenlendi. Her iki tarafın katılımı ile düzenlenen ortak basın toplantısında taraflar arasında varılan mutabakat metni okundu. Haşdı Şabi Tuzhurmatu komutanı Yılmaz Şehbaz tarafından mutabakat metni basına aktarıldı.

Taraflar arası mutabakatta şu kararlara varıldı:

1. İlçedeki gerginliğin giderilmesi.

2.İlçe merkezindeki güvenliği sağlamak için tüm tarafların katılımı ile ortak bir gücün kurulması.

3.Ani durum, kriz ve gerginliklere acil müdahale edecek bir komisyonun kurulması. Bu komisyonun günlük olarak toplantı yapması ve oluşabilecek her hangi bir gergin atağın önüne geçmesi.

4.Son beş gün içinde ilçede meydana gelen olaylardan dolayı tüm hasar ve ziyanın tespit edilmesi. Zarar gören dükkan, işyeri , ev ve özel mülkiyet sahiplerine tazminat ödenmesi. Şehit aileleri ve yaralılara tazminat ödenmesi. Kaçırılanların en kısa zamanda serbest bırakılması.

5. Taraflar arası ortak bir komisyon kurularak olayları başlatanların tespit edilmesi, haklarında tutuklama kararı çıkarılması ve daha sonra adalete teslim edilmesi.

6.Olaylar sırasında evini barkını terk etmek zorunda kalan tüm sivillerin evlerine geri dönmelerinin sağlanması.

7. İlçedeki tüm güvenlik güçlerini yeniden gözden geçirmek ve yeni bir güvenlik gücü oluşturulmasına karar verilmesi.

Kaynak: Habertürk
Editör: İsveç Gündemi