Tayvan'da geçen hafta 58 kişiyi taşıyan uçak nehre düşmüş, kazada 20'nin üzerinde kişi hayatını kaybetmişti. Uçağın düşme anı da saniye saniye görüntülere yansımıştı. Özellikle yükseklik ve uçak korkusu olanları iyice tedirgin etti.

Hava yolu ulaşımı, günümüzün vazgeçilmezi ama korkularını yenememiş olanlar için uçağa adım atmak ve havada geçen süre, hâlâ büyük sıkıntı demek. İşte bu korkulardan yolu çıkan bir firma ilginç bir uygulamayı, kullanıcıların kullanımına sundu.

‘Am I Going Down’ (Düşecek miyim) isimli uygulama, kullanıcıları için herhangi bir uçağın düşme oranını hesaplıyor. Uygulama, havayolu şirketlerinin daha önceki kaza geçmişini ve uçakların modelini baz alarak kullanıcılara uçağın düşme oranını hesaplıyor.

Uygulamanın hesaplamalarına göre, bazı uçuşların düşme olasılıkları şöyle: THY ile Atatürk Havalimanı'ndan Esenboğa Havalimanı’na uçan herhangi bir Airbus A330’un düşme oranı 1 milyon 618 bin 125’te bir... Yani bu uçağın düşmesi için 4 bin 433 yıl boyunca her gün uçması gerekiyor.

Uygulama şimdili sadece iOS işletim sistemiyle çalışan akıllı cihazlarda kullanılabiliyor ve Appstore'daki fiyatı 1.99 TL.

Editör: İsveç Gündemi