Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu kapsamında oynanacak AEK - Dinamo Zagreb maçı öncesi taraftarlar arasında çıkan arbedede bir kişinin hayatını kaybetmesi üzerine müsabaka ertelendi. 

UEFA, yaptığı açıklamada, "Dehşet verici olaylardan üzüntü duyulduğunu" ve "bu korkunç eylemin sorumlularının tutuklanarak adalete teslim edilmesini beklediğini" kaydetti. 

UEFA, ayrıca maçın 18 Ağustos Cuma ya da 19 Ağustos Cumartesi gününe alınması için iki kulüple görüşmelerde bulunduğunu açıkladı. 

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında, Şampiyonlar Ligi ön eleme maçından bir gün önce AEK taraftarları ile Hırvat kulübü Dinamo Zagreb'in taraftarları arasında arbede çıktı.

Şiddetli kavgada üçü Yunan, beşi Hırvat olmak üzere en az sekiz kişi yaralandı.

Yunan polisinden yapılan açıklamada, "Nea Filadelfia stadyumunun dışında ciddi olaylar meydana geldi. Genç bir Yunanlı bıçaklanarak öldürüldü." ifadeleri kullanıldı. 

Devlet televizyon kanalı ERT, yaralılar arasında başına taşla vurulan bir çocuğun da bulunduğunu söyledi. 

Polise göre, bıçaklanan 22 yaşındaki taraftar kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 

Yunan polisi salı sabahının erken saatlerine kadar 96 kişiyi tutukladı. 

Yunan haber ajansı Ana'ya göre, başlatılan soruşturma kapsamında tutuklananlar salı günü savcı tarafından dinlenecek.

Hırvat kulübünden yaklaşık 100 kişilik bir taraftar grubunun Yunanistan'ın başkenti Atina'ya geldiği belirtildi.

Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunun ilk ayağı salı akşamı Atina'nın banliyölerinden Nea Filadelfia'daki AEK stadyumunda oynanması bekleniyordu. 

Yunanistan'da taraftarlar arasında ölümle sonuçlanan kavgalar daha önce de yaşanmıştı. Şubat 2022'de 19 yaşındaki Alkis Kampanos adlı bir taraftar, iki rakip Yunan futbol kulübü PAOK ve Aris arasında oynanan maçın ardından kuzeydoğudaki Selanik kentinde dövülerek ve bıçaklanarak öldürüldü.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, davadaki on iki sanıktan yedisi kasten öldürmekten suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Editör: İsveç Gündemi