Moderatörülüğünü SKM İsveç Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Karadağ'ın yaptığı programda, Stockholm'ün Hallunda bölgesinde gurbetçilere seslenen  Yeneroğlu, konuşmasına Ankara'daki bombalı saldırıyı, "Yine şiddet ve kirli oyun ile karşı karşıyayız." şeklinde kınayarak başladı.  ''Saldırı da, birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, geleceğimizi hedef almaktadır'' diyen Yeneroğlu ''hayatını kaybeden vatandaşların aileleri ve milletimizin başı sağ-olsun'' dedi. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşları oy vermeleri için sandığa davet eden Yeneroğlu, AK Parti hükümetlerinin yurt dışında yaşayanlara yönelik şimdiye kadar birçok çalışma yaptığını, ancak hala atılması gereken çok adımların bulunduğunu belirtti. İstanbul milletvekili olmasına rağmen Almanya'da büyüdüğünü ve gurbetçilerin sorunlarını yakından takip ettiğini ifade eden Yeneroğlu, THY aile indirimi, yurt dışından getirilen cep telefonlarının yurt içinde kalış süresinin uzatılması gibi daha önce söz verilen bazı adımların atıldığını hatırlattı.

Yeneroğlu, yurt dışı milletvekilliği ile yurt dışındaki vatandaşlarımızın TBMM'de temsil edilebilmeleri ve pasaport harçlarını düşürmek için meclise sunulan kanun teklifleri yasalaştıracaklarını söyledi.

Dövizle askerlik bedelinin 6 bin avrodan bin avroya düşürülmesi için gerekli yasayı da çıkartacaklarını ifade eden Yeneroğlu, yurt dışındaki Türk gençlerine yönelik burs desteğini ve Türkiye'de üniversite kontenjanlarını artıracaklarını, gençlerin ana vatanlarını yakından tanımaları için 'Gençlik Köprüleri' programını yaygınlaştıracaklarını kaydetti.


Yeneroğlu, meslek diplomalarının Türkiye'de meslek lisesi diplomalarına denk kabul edilmesini sağlayacaklarını belirterek, "Türkiye'de devlet kurumlarımızda çalışmak isteyen gençlerimiz için onların eğitim geçmişlerine uygun devlet kurumlarına giriş sınavlarını geliştireceğiz. Yabancı mahkeme kararlarının vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek bir sürede Türkiye'de tanınmasını sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Yurt dışında emekli olan gurbetçilerin Türkiye'ye götürdükleri araçlarını 2 yıl kalmasını sağlayan yasayı çıkartıklarını kaydeden Yaneroğlu, "Türkiye'den emekli olanların yarı zamanlı çalışabilmelerini engelleyen hükümleri kaldıracağız. Çift dilli kreş ve okulların açılmasını destekleyeceğiz. Kültürel iş birliği anlaşmalarını güncelleyecek ve olmayan ülkelerle anlaşma yapılmasını sağlayacağız'' şeklinde konuştu.

-Özer Eken: vatandaşı sandığa davet etti

Yeneroğlu'na  eşlik eden AK Parti İsveç Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Özer Eken de İsveç'te 24-25 Ekim'de  36 bin Türk vatandaşının iki gün oy kullanma hakkı olduğunu ifade ederek, vatandaşları oy vermeleri için sandığa davet etti.
Editör: İsveç Gündemi