Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü’nce Türkiye’ye turistik kolaylıklar kapsamında getirilen, süresi içinde yurt dışına çıkarılmayan ve yurt içinde usulsüz kullanılan yabancı plakalı lüks araçlar takibe alındı.

Eş zamanlı operasyon düzenlendi
Taşıtların ülke içinde olup olmadığını, şoförün ülkeden çıkış yapıp yapmadığını araştıran ekipler, şüpheli araç ve kişileri tespit etti. Araç ile kişilerin adres ve konum tespitinin ardından operasyon başlatıldı.

Onclick Popunder

Bu kapsamda İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Tekirdağ, Edirne, Mersin, Adana, Hatay, Muğla, Aydın, Samsun, Trabzon ve Artvin’de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonun ardından yasalara aykırı olarak yurt içinde kullanılan, lüks otomobillerin de olduğu 13 otomobile el koyuldu.

Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nu ihlalden işlem yapıldı
Operasyonlarda ele geçirilen araçların kullanım durumuna göre sahipleri hakkında, ‘Gümrük Kanunu’nu ihlal’den idari işlem ya da ‘Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nu ihlal’den adli işlem gerçekleştirildi.  Bakanlık yetkilileri, bu tür araçlara yönelik operasyonların süreceğini bildirdi.

Editör: İsveç Gündemi