Sunulan taslakta Komisyon, Schengen vizesi başvuru ücretinin yetişkinler için 80 Avro'dan 90 Avro'ya, çocuklar için ise 40 Avro'dan 45 Avro'ya çıkarılmasını önerdi.

Ayrıca, AB'de gerekli belgeleri bulunmayan vatandaşlarının geri kabulünde işbirliği yapmayan ülkeler için de Schengen vizesi ücretinin artırılması teklif edildi.

Taslakta belirtildiği üzere Komisyon, geri kabul konusunda işbirliği eksikliği gösteren ülkeler için Schengen vizesi ücretini 120 Avro'dan 135 Avro'ya ve 160 Avro'dan 180 Avro'ya çıkarmak istiyor.

Yukarıda belirtilenlere ek olarak AB, revizyon doğrultusunda harici Schengen vizesi hizmet sağlayıcılarının da daha yüksek bir ücret uygulayabileceğini öne sürdü.

Taslakta, Schengen vizesi başvurularını üye ülkeler adına toplayan dış hizmet sağlayıcıların genel olarak standart vize ücretinin yarısına kadar ücret talep edebilecekleri belirtildi. Bu, hizmetleri için 40€ yerine 45€ ücret alabilecekleri anlamına geliyor.

Schengen vizesinin uzatılmasına gelince, Komisyon taslakta ücretin aynı kalmasını (30 Avro) önerdi.

Aynı kişi, revizyonun hali hazırda kolaylaştırma anlaşmalarına varmış olan ülkelerin vize ücretlerini etkilemeyeceğini de vurguladı.

AB Komisyonu: Vize ücretlerinin revizyonu, anlaşmanın hükümlerinde Vize Kanunu'nda belirtilen vize ücretlerine açıkça atıfta bulunulmadığı sürece, vize kolaylaştırma anlaşmalarında belirtilen ücretleri etkilemez.

Komisyonun açıkladığı gibi, geçen yılın Aralık ayında Schengen üyesi ülkelerden uzmanlarla konuyla ilgili bir toplantı yapılmış ve vize ücretinin revize edilmesine ilişkin tasarı tartışılmıştı.

Komisyon ayrıca, AB'deki enflasyon oranı nedeniyle vize ücretlerindeki artışın planlandığını vurgulayarak, 1 Mart 2024 tarihine kadar geri bildirime açık olacak bir girişim başlattı.

Editör: Semihhan Aydemir