Maria Hemström Hemmingsson, Arbetsförmedlingen'in genel müdürlüğünü devraldı.

İş Kurumu'nun eski Genel Müdürü Maria Mindhammar, Göçmen Bürosu'ndaki aynı pozisyon için geçen sonbaharda görevinden ayrılmıştı.

O zamandan beri Lars Lööw geçici yönetici olarak görev yapıyordu.

Son yıllarda iş bulma koşullarında sorunlar yaşandığına dikkat çekilen Arbetsförmedlingen'de genel müdür değişimi yaşandı.

Çalışma bakanı Johan Pehrson, Arbetsförmedlingen'in istihdam konusunda son zamanlarda verimli çalışmadığını ve bu nedenle insanların uzun süre işsiz kalmasına etkisi olduğuna işaret etti.

Son yıllarda çokca şikayet edilen iş bulma kurumu çalışmalarıyla ilgili yeni adım atıldı.

Bugün yeni genel müdürü tanıtan çalışma bakanı Johan Pehrson, bu değişimin istihdam alanında işsizlerin işe dahil edilmesinde önemli bir rol olmalı şeklinde konuştu.

Liberaller, Merkez ile birlikte, birkaç yıl önce Sosyal demokratlar liderliğindeki hükümetle işbirliği içinde, iş hizmetlerinin çoğunun özel aktörler tarafından yönetildiği İstihdam Hizmetinde reform yapılması için baskı yaptı.

Johan Pehrson değişimin iyi olduğunu ancak çok yavaş ilerlediğini belirtti.

Yetki dahilinde verimliliğin daha fazla olabileceğini belirten bakan, iş bulma kurumunun son zamanlarda çalışmalarının verimsiz olduğuna da işaret etti.

Bakan ayrıca, işsizlik ödeneği alan işsizleri yaşadıkları şehirler dışında iş aramaya zorlayan kuralların daha keskin bir şekilde kullanılmasını istiyor.

Önümmüzdeki günlerde iş bulma kurumu Arbetsförmedlingen'in yeni koşulları arasında, uzun süredir iş bulamayan ya da zorlanan kişileri başka şehirlerde istihdam etmek için adım atacağı belirtiliyor.

Editör: Semihhan Aydemir