Avrupa'da yaşayan gurbetçilerin sayısı her geçen gün artıyor. Zamanında işçi olarak Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya gibi ülkelere giden Türkler buralara yerleşmiş. Aradan geçen uzun yıllarla birlikte gurbetçi nüfusu da hızla artmış.

gurbetci-4.jpg

Şuan Avrupa'da milyonlarca gurbetçi yaşıyor. Türkiye'den son yıllarda Avrupa ülkelerine işçi olarak gidenlerin sayısı da hayli fazla. Yaz aylarına kısa süre kala gurbetçiler tatil planlarını yapmaya başladı.

gurbetci-2.webp

Kimisi uçakla kimisi arabayla memleketlerine tatile gelecek. Konyalı gurbetçilerin dikkat etmesi gereken 5 madde açıklandı.

1. Menüdeki fiyatlara bakmadan yemek yemeyin: Konya ve Türkiye genelindeki birçok turistik restoranda fahiş fiyatlar zaman zaman gündeme geliyor. Konya'da Mevlana civarında yüksek hesaplarla karşılaşmak istemeyen gurbetçilerin yemek yemeden önce menüdeki fiyatlara bakması tavsiye edildi.

image-4.png

2. Teklif almadan aracınızı tamir ettirmeyin: Son yıllarda sanayideki işçilik fiyatları ciddi anlamda arttı. Kişiden kişiye değişen işçilik maliyetlerinden vatandaş şikayetçi. Gurbetçilere araçlarını tamir ettirmeden önce fiyat almaları önerildi.

image-1.png

3. Yeni açılan yolları kullanın: Konya trafiğinde son 1 yılda çok şey değişti. Abdülhamit Han Caddesi ve Necmettin Erbakan Caddesi gibi yeni yollar hizmete açıldı. Gurbetçilerin şehir içi ulaşımında yeni caddeleri kullanmaları hem zaman hem de yakıt tasarrufu sağlayacak.

image.png

4. Yol kenarlarına araç park etmeyin: Konya merkezde birçok gezilecek yer ve alışveriş noktası var. Gurbetçilerin alışveriş esnasında araçlarını yol üstüne park etmemesi tavsiye ediliyor. Otopark yasağı olan bölgelerde araçlar çekilebiliyor. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen kapalı otoparklar tercih edilebilir.

image-2.png

5. Bisiklet yollarından faydalanın: Türkiye genelinde en çok bisiklet yolunun yer aldığı il Konya. Kent genelinde 550 kilometre bölünmüş bisiklet yolu var. Ayrıca saatlik ücreti 4 lira olan bisikletleri kiralamak da mümkün. Şehir içinde işlerinizi halletmek için bisiklet farklı bir seçenek olabilir.

image-3-957x640.jpg

Kaynak: https://www.merhabahaber.com/gurbetcilerin-konyada-dikkat-etmesi-gereken-5-madde-1888024h.htm