Helmersson basın açıklamasında "Karışık duygularla CEO görevinden ayrılma kararımı yönetim kuruluna bildirdim" dedi.

Helmersson, son dört yılı CEO olmak üzere 26 yıldır H&M grubunda çalışıyor.

H&M Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Karl-Johan Persson basın açıklamasında "Yönetim kurulu olarak Helena'ya çok yoğun bir dönemde gösterdiği değerli çabalardan dolayı büyük bir teşekkür etmek istiyoruz. Değerli bir lider olan Helena, büyük ölçüde pandemi, jeopolitik ve makroekonomik zorluklarla karakterize edilen bir dönemde H&M Grubunu etkili ve verimli bir şekilde yönetti ve yönlendirdi" ifadeleri kullandı.

Helmersson'un dört yılı boyunca şirket pek çok eleştiriyle karşılaştı.

Helmersson, görevi bırakmasıyla ilgili değerlendirmesinde 26 yıllık geçmişin kendisine kattığı çok şey olduğunu ifade ederken, "kişisel olarak benim için zaman zaman zorlu bir dönem oldu ve artık CEO rolünden ayrılma zamanının geldiğini hissediyorum ki bu elbette kolay bir karar değildi" dedi.

Geçen yıl Aftonbladet'in araştırması, giysilerin üzerine dijital izleyiciler yerleştirildikten sonra giysilerinin Batı Afrika'daki çöplüklere atıldığını gösterdi.

Helmersson daha sonra sorumluluğun H&M'de değil alt yüklenicilerinde olduğunu söyledi.

- Aynı zamanda giysilerin ve ortaklarımızdan nereye gittiklerinin izlenebilirliğine de sahibiz. İşte bu yüzden biliyorum. Hangi ülkelere gittiklerini biliyoruz, hangi ortaklara gittiklerini de biliyoruz. Ve o zaman geri dönüşüme ve yeniden kullanıma gittiklerini söyledi.

26 yıl sonra ayrılıyoruz

H&M grubunda geçirdiği 26 yılın ardından artık şirketten tamamen ayrılıyor.

Halefi ise H&M grubunda 18 yıldır çalışan Daniel Ervér olacak. Son dört yıldır H&M'den sorumlu olarak görev yürüten Ervér yeni CEO olacak.

Editör: Semihhan Aydemir