Rus Kommersant gazetesinin haberine göre IKEA’nın Rusya pazarından çekilmesinin ardından, Rusya’da kalan stokları, “Torg” (İsveç markasının Rusya yapısı) Kasım 2022’de “Yandex Market” adına “Market.Trade” tarafından satın alındı. Ancak anlaşmanın 12,9 milyar rublelik ödemesi, “Torg” un talimatıyla İrlanda merkezli Fami Limited’in yurtdışındaki hesaplarına yapıldığı ortaya çıktı.

FNS, IKEA’nın eylemlerini “hukuk düzeni veya ahlakın temellerine açıkça aykırı bir amaçla yapılan bir anlaşma” olarak değerlendirdi. Yayın organın haberine göre Medeni Kanun’un 169. maddesi uyarınca bu tür anlaşmalar geçersiz sayılır ve mahkeme, tarafların bu anlaşmadan elde ettiği tüm gelirleri devlete geri vermesine karar verir. Şimdi “Torg” Ltd. Şti., Rus devletine belirtilen tutarı ödemekle yükümlü.

5 Mart 2022 tarihli Devlet Başkanı Kararnamesi No. 95’e göre, dost olmayan ülkelerdeki şirketlere para transferi sadece özel izinle ve Rus bankalarındaki özel hesaplara yapılabilir. Fami Limited ve “Torg” Ltd. Şti. İrlanda ve Hollanda’da kayıtlı olup, bu ülkeler dost olmayan devletler listesinde yer alıyor.

Davanın aslında 25 Nisan’da sonuçlandığı, ancak detayların şimdi ortaya çıktığı belirtiliyor.

Kaynak: https://www.finansgundem.com/haber/ikeanin-yurtdisina-para-transferinde-suclama/1799294