Amerikan merkezli medya kuruluşu Bloomberg'in haberine göre, İsveç'teki iflas sayısı, devam eden konut piyasasındaki krizin inşaat şirketleri üzerindeki artan baskısı nedeniyle Ocak ayında en az on yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Kredi referans kuruluşu UC'ye atıfta bulunan Bloomberg'e göre, iflas başvurusu sayısı bir yıl öncesine göre %47 artışla 622'ye yükseldi.

İsveç, otuz yılın en kötü konut fiyatı düşüşüyle ​​​​mücadele ediyor. Bu durum, geçen ay 130 inşaat firmasının iflas başvurusunda bulunmasıyla inşaat sektöründeki temerrütleri etkiledi. Ekonomistler bu düşüşün devam edeceğini tahmin ederken, konut fiyatlarının geçen yılın ilk çeyreğine göre % 16 düştüğünü bildirdi.

UC ekonomisti Johanna Blome, "Sonbahar döneminde perakende gıda satıcıları, oteller ve restoran gibi işletmelerde iflaslar gördük. Şimdi iflaslarda en büyük artışın sanayi ve uzun vadeli yatırımlarla yakından bağlantılı sektörlerde olduğunu görüyoruz” dedi.

İsveç'in gayrimenkul sektöründeki sert düşüş, İskandinav bölgesinin en büyük ekonomisine zarar verdi. İsveç Ulusal Konut Kurulu'nun tahminlerine göre, yeni ev inşaatı bu yıl % 44 oranında çarpıcı bir düşüşle 33.000'e düşecek. Raporda, inşaat sektöründeki düşüşün ekonomik faaliyet üzerinde daha fazla baskı oluşturabileceği uyarısında bulunuldu.

İsveç hükümeti 2022'nin sonunda ülkenin 2025'e kadar sürecek bir durgunluğa girdiğini duyurdu. Ülkenin GSYİH'sının % 0,7 düşmesi beklenirken, işsizliğin 2023'te % 7,8'e ve 2024'te %8,2'ye çıkacağı tahmin ediliyor.

Editör: İsveç Gündemi