İsveç ekonomisi yükselişe geçiyor. Büyüme ilk çeyrekte beklenmedik derecede güçlü oldu.

Ancak faiz indirimi bekleyen hane halkı ve şirketler için bu kötü bir haber olabilir.

SEB baş stratejisti Olle Holmgren, Riksbank'ın Haziran ayında politika faizini düşürme olasılığı konusunda çıtayı biraz yükselttiğini söyledi.

Ön hesaplamalar ve profesyonellerin değerlendirmeleriyle karşılaştırıldığında, ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,7 oranında büyüme beklenmedik derecede güçlü oldu.

Yukarı yönlü dönüş, toplamı yüzde eksi 0,2 olan 2023'ün büyük bölümünde sıfır büyüme ve olumsuz çeyreklerin ardından geldi.

Büyümeyle ilgili değerlendirmede bulunan ekonomist Olle Holmgren, "Yukarı doğru bir düzeltme olacağını düşünmüştük, ancak bunun beklenenden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı" ifadeleri kullandı.

Savunma ve enerji yatırımları

Hanehalkı tüketimi hâlâ yüksek faiz oranları nedeniyle baskı altında ve konut yatırımları düşmeye devam ediyor. Ancak makinelere, konut sektörü dışındaki binalara, karayollarına ve demiryollarına çok fazla yatırım yapılıyor.

"Yatırımlar iyi gidiyor ve kamu tüketimi biraz daha artıyor. Savunma ve enerji yatırımlarıyla bağlantılıdır." ifadeleri kullanan Holmgren, daha sonra hizmet ihracatında oldukça büyük bir artış yaşandığını söyledi.

SEB'in şu anda 2024 için yüzde 0,5'lik bir büyüme tahmini var. Ancak İstatistik İsveç'in (SCB) ilk çeyrek için ölçtüğü büyüme oranı gelecekte de devam ederse, bu yılki büyüme yüzde 1 civarında sonuçlanacak.

Holmgren, "Bu rakamı çok sert yorumlamayacağız, ancak ikinci çeyrekte bir kısmının toparlanmasını bekliyoruz" dedi.

Çıtayı biraz yükseltebilir

Yeni büyüme rakamının Riksbank'ın ileriye dönük faiz kararı üzerindeki etkisine gelince, bu etkinin İsveç İstatistik Kurumu'nun iki hafta içinde açıklayacağı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının etkisiyle aynı olacağını düşünmüyor.

Holmgren, Riksbank'ın politika faizini bu yıl üç kez daha düşüreceği ve 2024 sonunda yüzde 3,00'e indireceği öngörüsünde ısrarını sürdürdü.

Riksbank'ın kendi faiz oranı gidişatı ve faiz oranı piyasasındaki fiyatlama, yüzde 3,25'e iki indirime işaret ediyor.

Uzman: "Bugünkü GSYH rakamının bu mesajı değiştireceğini düşünmüyorum. Ancak bu, Haziran ayında çıtayı biraz düşürecek kadar yükseltiyor ama başından beri bunu göremedik." ifadeleri kullandı.

Sekiz yıl aradan sonra ilk kez mayıs ayında faiz indirimine giden Riksbank, bir sonraki faiz kararını 27 Haziran'da açıklayacak.

Sekonomi

Editör: Semihhan Aydemir