İsveç'te 3.5 milyon kişinin emeklilik birikimlerini yöneten AP7, ExxonMobil, Gazprom, TransCanada Corp, Westar, Entergy ve Southern Corp şirketlerine yaptığı yatırımlardan çıktığını ve Paris iklim anlaşmasını ihlal eden şirketlere artık yatırım yapmayacağını dün açıkladı.

Şirketin yazılı açıklamasında, "BM İklim Konvansiyonu'nun Paris anlaşması, Aralık 2016'daki yapılan son taramadan itibaren analizlerimize dahil ettiğimiz kaidelerden biridir" denildi.

AP7'nin açıklamasında ExxonMobil, Westar, Southern Corp ve Entergy şirketlerinin ABD'de iklim yasalarının çıkmasını zorlaştıracak faaliyetler yürüttüğü ifade edildi. AP7 Gazprom'u Rusya'nın kutup bölgelerinde petrol aradığı ve TransCanada'yı Kuzey Amerika'da geniş çaplı boru hatları inşa ettiği için eleştirdi.

ExxonMobil, "Bize değerlendirme sürecini açıklamayan AP7'nin kararına katılmıyoruz" dedi.

Entergy, yatırımıncının çekilmesinin hayal kırıklığı yarattığını belirtirken ve AP7'nin kararını "gerekçesinin asılsız olduğu göz önüne alındığında talihsiz" olarak niteledi.

Çevreciler kararı memnuniyetle karşıladı ve diğer yatırımcıları bu davayı takip etmeye çağırdı.

Greenpeace Nordic'te sürdürülebilir finans çalışmalarını yürüten birimin başında bulunan Martin Norman, "Paris anlaşmasının hedeflerini yakalamak için sorumlu yatırımlarda bulunmak hayati önemde. AP7'nin kararı bu yönde atılmış doğru bir adım" dedi.

Editör: İsveç Gündemi