İsveç Merkez Bankası Başkanı Erik Thedeen, Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin spekülatif doğası ve potansiyel yatırımcı kayıpları konusunda uyarılarda bulunarak, bu tür dijital varlıkların ülkenin finansal sistemine entegre edilmesinin risklerini vurguladı.

Thedeen, Bitcoin’in İsveç’in finansal sistemine dahil edilmesine yönelik her türlü adımın sınırlı olması gerektiğini belirterek, bu tür entegrasyonların minimum düzeyde tutulmasının yararlı olacağını ifade etti.

Riksbank olarak bilinen İsveç Merkez Bankası, ülkenin para politikasının yürütülmesinden sorumlu olan ve İsveç kronunu basan ana otoritedir.

Thedeen’in bu açıklamaları, merkez bankaları ve düzenleyici kurumların kripto para birimlerine yönelik tutumlarının önemli bir örneğini oluşturuyor ve kripto para birimlerinin geleneksel finans sistemleriyle entegrasyonu konusunda yaşanan tartışmalara katkıda bulunuyor.

Bitcoin İsveç Finansal Sisteminde Hoş Karşılanmıyor

İsveç Merkez Bankası Başkanı Erik Thedeen’in Bitcoin hakkındaki ihtiyatlı tutumu, kripto para biriminin yeni rekor seviyelere ulaştığı bir dönemde geldi.

Thedeen, İsveç’in finansal sistemindeki kripto para birimi kullanıcılarının olası kayıpları konusunda uyarılarda bulundu ve Bitcoin ticaretinin İsveç’in finansal alanının dışında tutulması gerektiğini vurguladı.

Parlamentoda yapılan bir para politikası tartışmasının ardından basına konuşan Thedeen, Bitcoin’in değerlemesinin spekülatif doğasını ele aldı ve bunun benimsenmesini zorlaştırdığını belirtti.

Thedeen, kripto para piyasasında yaşanan son boğa koşusu sırasında Bitcoin tarafından yönlendirilen kripto para borsalarının karşılaştığı zorluklara da dikkat çekti.

Riksbank Valisi, kripto para biriminin İsveç’in finansal sistemine entegrasyonunun pratik olmadığını ve İsveç’in finansal sisteminin istikrarını etkilemediğini, ancak yatırımcıların para kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

ABD’deki Bitcoin çöküşü ve kayıpları örnek göstererek, İsveç vatandaşlarını bedava para kazanma umutlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İsveç’in Kripto Para ve Madencilik Konusunda Geri Çekilmesi

İsveç, kripto para birimleri ve özellikle Bitcoin madenciliği ile ilgili faaliyetlerde bazı zorluklarla karşılaşan ülkelerden biri.

Avrupa Birliği’nin (AB) 2022 yılında enerji endişeleri nedeniyle kripto para madenciliğine yasak getirme teklifinde İsveç öncü rol oynadı.

Bu teklif, AB’de yaşanan enerji arzı krizinin ortasında geldi ve yetkililerin, yenilenebilir enerjinin ulusal ağlardan yönlendirilerek kripto para madenciliği için kullanılması ihtimaline karşı endişelerini artırdı.

İsveç, Bitcoin madenciliği sektörünü de içeren veri merkezleri için sağlanan vergi indirimlerini kaldırdı ve Nisan 2023’te enerji vergilerini %6.000 oranında artırdı.

İsveç Merkez Bankası Başkanı Erik Thedeen’in Bitcoin’in ülkede minimum düzeyde benimsenmesi gerektiğini savunan açıklaması, bu çerçevede değerlendirildiğinde, İsveç’in kripto para madenciliğine yönelik tutumunun diğer Avrupa ülkeleriyle benzer bir hizaya sahip olduğunu gösteriyor.

Norveç, İspanya ve Almanya gibi ülkeler de kripto para madenciliğine yönelik düzenlemeler getirmeye çalışıyor.

Editör: Atila Altuntaş