Merkez Bankası basın açıklamasında "Enflasyonun son durumu, enflasyon dinamiklerinin doğru yönde ilerlediği yönündeki tabloyu değiştirmiyor." ifadeleri kullanılırken,  Thedéen, "Biraz daha sağlam bir zemindeyiz ve politika faizinin bu yılın ilk yarısında düşürülebileceğini göz ardı etmiyorum" dedi.

Başkan faiz indirimleri ile ilgili görüşlerini dile getirirken bu, enflasyon görünümünün olumlu olmaya devam ettiğini varsayarak söylediğini belirtti.

Doğu İsveç Ticaret Odası'nın Norrköping'de düzenlediği bir programda konuşan Merkez Bankası Başkanı Erik Thedéen, ekonomik göstergelerde her hangi bir olumsuzluk olmadığını ve enflasyonun beklentiler ışığında görüldüğünün altını çizdi.

Büyük banka ekonomistlerine göre, Riksbank'ın Mayıs veya Haziran aylarında politika faizini 0,25 puan düşürerek yüzde 3,75'e indirmesi bekleniyor.

Faiz piyasasındaki fiyatlamalarda faiz indiriminin gelmesinin Ağustos ayındaki toplantıya kadar sürmesi ihtimali de var.

Piyasa, bu yıl toplam üç veya dört faiz indirimi bekliyor; 2024-2025 yılı başında kilit faizde toplam yüzde 1 puanlık bir artışla yüzde 3,00'e ulaşılması bekleniyor.

Eğer değişken ipotek oranları yıl içinde yüzde 1 puanlık düşüş izlerse, bu, üç milyon kronluk bir kredinin faiz maliyetini, faiz kesintisinden önce ayda 2.500 kron azaltacaktır.

Editör: Semihhan Aydemir