İskandinavya’nın en büyük bazı bankaları, İsveç Merkez Bankası’nın (Riksbank) parasal genişleme programı ile tahvil piyasası likiditesine zarar verme riskinin bulunduğu konusunda uyarıda bulunuyor.
 
BloombergHT'nin haberine göre, SEB AB ve Danske Bank A/S’ye göre varlık alımlarının genişletilmesine yönelik herhangi bir girişim İsveç’in hali hazırda limitli olan tahvil arzını tüketebilir.
 
Stockholma’da bulunan SEB sabit getiri stratejileri müdürü Jussi Hiljanen, “Bankalar arası sistemde alım satın fiyatları farkının genişlediğini, likiditenin ve hacimlerin düştüğünü görüyoruz. Piyasacılar için bu durum risk yönetimini güçleştiriyor. Yılın geri kalanı için İsveç tahvil piyasasında likiditenin çok düşük olacağından endişe ediyorum” dedi.
 
Riksbank, aylar süren deflasyonun ardından tüketici fiyatlarını canlandırma stratejisi kapsamında yaklaşık 10 milyar dolarlık tahvil alımı yapmayı hedefliyor. Söz konusu miktar piyasanın yaklaşık yüzde 14’ünü veya İsveç gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 3’ünü oluşturuyor.
 
Bankanın gösterge faiz oranı eksi yüzde 0.25 ile rekor düşük seviyede.
Editör: İsveç Gündemi