NATO’ya 32’nci üye olmaya hazırlanan İsveç, Macaristan Cumhurbaşkanı Tamas Sulyok’un onayıyla birlikte katılım sürecini tamamladı. İsveç, yıllarca sürdürdüğü tarafsızlık politikasından vazgeçerek, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde NATO’ya başvurmuştu.

İsveç neden NATO’ya katılmak istiyor?

İsveç, Avrupa’nın güvenliğini tehdit eden Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ardından, 2022 yılı mayıs ayında NATO’ya üyelik için başvuruda bulunmuştu. İsveç, NATO’ya katılarak, bölgesel istikrarı sağlamak ve Rusya’nın olası saldırılarına karşı korunmak istiyor.

İsveç, NATO’ya katılmak için Finlandiya ile birlikte hareket etti. İki ülke, NATO’ya üyelik için ortak bir başvuru yaptı. İsveç ve Finlandiya, daha önce de NATO ile iş birliği yapmış ve NATO tatbikatlarına katılmıştı.

Macaristan neden İsveç’in üyeliğini geciktirdi?

İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin protokol, 2022 yılı temmuz ayında Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın hükümeti tarafından parlamentoya sunulmuştu. Ancak Orban, “Macaristan’ın İsveç’in üyeliğini onaylamak için acelesi yok” diyerek, protokolün oylanmasını ertelemişti.

Editör: Atila Altuntaş