Amerika'daki Üniversite ve kampüslerdeki eylemlerin benzeri İsveç'te gerçekleştirilirken, İsveç'teki eyleme polis sert müdahalede bulundu. Edinilen bilgilere göre, 20'den fazla kişi gözaltına alındı.

Filistin yanlısı aktivistler Cuma öğleden sonra Stockholm'deki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü'ndeki (KTH) bir binaya barikat kurdular.

Polis kilitli alana girerek eylemcileri dışarı çıkardı. Yaklaşık yirmi kişi gözaltına alındı.

Göstericilerin Gazze'deki savaşı protesto etmek amacıyla binayı işgal ettikleri söyleniyor.

Kth

Polis sözcüsü Anders Bryngelsson, yaklaşık 20 kişiyi yasa dışı izinsiz giriş şüphesiyle yakaladık ve bu kişilerin daha fazla sorgulanmak üzere polis karakoluna götürüleceğini söyledi.

Cuma günü öğle yemeğinde birkaç kişi Stockholm'deki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü'nün öğrenci birliği binasına girdi.

Aralarında maske ve Filistin şalı takan göstericiler, Gazze'deki savaş ve KTH'nin İsrail üniversiteleriyle işbirliği nedeniyle sendika binasının içinde barikat kurdu.

Saat 14.00'te polis çeşitli kaynaklarla binaya girdi.

Polis, olayla ilgili olarak yaklaşık 20 kişinin gözlatına aldığını söyledi.

Fip

Ülke genelinde zaman zaman protestolar yapılırken, İsveç'te ilk kez bir üniversite içinde eylem yapıldı.

Polisin basın sözcüsü Anders Bryngelsson, "Binanın dışında halka açık bir gösteri var ve biz onu korumaya ve muhafaza etmeye hazırız, aynı zamanda binanın içinde de insanlar var ve orada büyük bir yasa dışı izinsiz girişle karşı karşıyayız" ifadeleri kullandı.

KTH binasına giren bazı eylemciler, aylardır üniversite yönetimi ile irtibat sağlamaya ve İsrail ile olan işbirliklerini bitirmeye davet ettiklerini ancak hiç bir sonuç alınamadığını belirterek, okul yönetiminin kendilerini bu gösteriye mecbur bıraktığını aktardı.

Katil İsrail'in soykırım gerçekleştirdiği Filistin'deki tüm bu açık cinayetlere rağmen demokrasi, insan hakları ve yaşam haklarını savunan bir İsveç'in, çocuk ve kadınlara yönelik vahşetlerin karşısında olması gerekirken, KTH'nin İsrail okulları ile işbirliğini güçlendirerek devam ettirmesi, kabul edilemez denildi.

Ülkedeki diğer üniversiteler kapanma kararı aldı

Gösterilerin ardından hem Kalmar'daki Linnaeus Üniversitesi hem de Växjö'deki üniversite olası eylem riskiyle kapanma kararı aldı.

Editör: Semihhan Aydemir