İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenergaard‘a göre bu karar Ukraynalılara BankID aracılığıyla sağlık sistemi ve bankacılık hizmetleri de dahil olmak üzere daha geniş bir kamu hizmetleri yelpazesine erişim sağlayacak.

Hareket, yalnızca sağlık hizmetlerinin değil, aynı zamanda eğitim programlarına ve istihdam hizmetlerine erişimi de içeren, mültecilerin entegrasyonuna yönelik daha geniş bir hükümet girişiminin bir parçası. Bakan, Ukraynalıların yeni ülkeye uyum sağlamalarının önemli bir yönü olan İsveççe dil öğrenme hizmetlerinden de yararlanabileceklerini vurguladı. Projenin önemli bir bileşeni de Ukraynalı mültecilere yapılan günlük ödemelerin artırılması olacak. Bugün günlük ücret 71 SEK (yaklaşık 6.28 Avro) iken, yeni kuralların getirilmesiyle bu miktar 308 SEK’e (27.26 Avro) çıkacak ve mültecilerin aylık geliri yaklaşık 818 Avro olacak.

Haberlerden anında haberdar olmak için Telegram ve Whatsapp kanallarımızı takip ediniz.

Bu önlemler, bir yıldan uzun süredir İsveç’te bulunan ve daha uzun süre kalmayı planlayan kişilere yönelik. Kanun taslağının toplumda ve parlamentoda geniş tartışmaya sunulması gerekiyor ve tahminlere göre bu sonbaharda yürürlüğe girebilir. Bu değişikliklerin, Ukrayna’daki savaş nedeniyle bir takım zorluklarla karşı karşıya kalan İsveç’teki Ukrayna toplumunun desteklenmesi yönünde önemli bir adım olması bekleniyor.

İsveç yetkilileri, ülkeye gelen Ukraynalı mültecilerin hiç de bekledikleri gibi olmadığını ve aşırı yoksulluk içinde yaşadıklarını kabul ediyor. Ancak şu anda Ukraynalılardan parasal desteğin neredeyse dört kat artması için 8 ay daha beklemeleri isteniyor.

Rusya’nın geniş çaplı kanlı işgalini başlatmasından bu yana 50,000’den fazla Ukrayna vatandaşı İsveç’e geldi. İsveç’teki Ukraynalıların durumu, insani yardım kuruluşları tarafından kritik olarak tanımlanıyor; zira günlük 71 kronluk (262 UAH) yardım, onlar için yiyecek açısından bile çok yetersiz.

ukrhaber.com

Editör: Atila Altuntaş