Strese bağlı akıl hastalıkları ve depresyon için hastalık ödeneğinin maliyeti çok yüksek. En fazla maliyet oluşturan hastalık olarak strese bağlı akıl hastalıkları topluma en çok zarar veren rahatsızlık olarak görülüyor.

Geçen yıl Försäkringskassa hastalık yardımı olarak 39,5 milyar SEK ödedi. En büyük kalem yüzde 42 ile strese bağlı akıl hastalığı ve depresyonu olan kişilere gitti. Bu, akıl hastalığının topluma 16,6 milyar İsveç Kronuna maliyeti olduğu anlamına geliyor. 

Försäkringskassa'nın ortaya koyduğu veriler toplumun hastalık iznine bağlı maliyetinin ülke ekonomisine ciddi yük olduğunu ortaya koyuyor.

Ulrik Lidwall, işverenlerin çalışanlarının hastalık nedeniyle devamsızlığını önleme ve kısaltma konusunda büyük bir sorumluluğa sahip olduğunu söyledi. Erken davranılarak hastalık izni ve rehabilitasyon ihtiyacı önlenebilir. Bir basın açıklamasına göre raporun yazarı Ulrik Lidwall, bunun tüm toplumun faydalandığı bir şey olduğunu söylüyor.

Stres nedeniyle hastalık izinleri hızla artıyor

Geçtiğimiz günlerde bir meslektaşım, son dört yılda hızla artan stres nedeniyle hastalık izni hakkında yazdı. Haziran 2019 ile Haziran 2023 arasında strese bağlı teşhis nedeniyle hastalık iznine ayrılan kişilerin sayısı neredeyse yüzde 50 arttı. Son dört yılda hastalık izni sayılarının neden arttığı belli değil, ancak eğilim 90'lardan bu yana benzer görünüyor.

"Temel eğilim, esas olarak strese bağlı akıl hastalıklarında hastalık izninin sayısının ve oranının artmasıdır." ifadeleri kullanan Ulrik Lidwall, bunun temel nedeninin daha zorlu çalışma koşulları olduğunu söyledi. 

Psikiyatrik tanılar hem kadınlarda hem de erkeklerde çoğunluktadır. Bununla birlikte, kadınlar daha çok yorgunluk sendromu nedeniyle hastalık iznine ayrılırken, erkekler de depresyon nedeniyle daha sık hastalık iznine ayrılıyor.

Editör: Semihhan Aydemir