İsveç İstatistik Kurumu'nun ekonomik saati çok zayıf bir ekonomik durumu gösteriyor. Hanehalkı tüketiminde büyüme yok ve ihracat düşmeye başladı. Ancak geleceğe olan inanç da kendini koruyor.

İsveç İstatistikleri'nden ulusal ekonomist Caroline Ahlstrand: "İsveç ekonomisi atıl kalmaya devam ediyor. İsveç ekonomisinin 2024'ün başında bir miktar büyüdüğü doğru ancak GSYİH düzeyi büyük ölçüde 2021'in sonundakiyle aynı." dedi.

İsveç ekonomisi, istatistiksel perspektif dergisi, ekonominin durumunu ekonomik istatistiklere dayanarak özetlemektedir. Ayrıca ekonomik saat yeni istatistiklerle güncellenmektedir. Bu sayıda kısa vadeli ekonomik istatistikler ile ulusal hesapların üç aylık sonuçları arasındaki farkları anlatan kapsamlı bir makale yer alıyor. Bu ayki sayıda içeriği aşağıda kısaca anlatıldı.

Resesyon etkisini sürdürüyor

İstatistik İsveç'in ekonomik saati, İsveç ekonomisindeki durgun durumun devam ettiğini gösteriyor. Şubat ayında on üç göstergeden on biri uzun vadeli trendin altındaydı. Çoğunluk durgunluk aşamasındaydı. Ancak hanelerde iyimserliğin arttığına dair işaretler var. Hanehalkı güven göstergesi bu yılın Ocak ayından bu yana genişleme aşamasında.

SCB'nin iş döngüsü saati

Konjunkturklockan Feb 2024

Teckenforklaring Konjunkturklocka Jan 2024

Ekonomik istatistiklerdeki farklılıklar

Farklı tanımlar, kaynaklar ve yöntemler, aylık ekonomik istatistikler ile üç aylık milli hesaplara göre gelişimin farklılık göstermesine katkıda bulunmaktadır. En büyük fark üretim değer endeksi ile milli hesaplar görülüyor.

Aylık HUKO, NR'de amaca yönelik tüketimin iyi bir göstergesidir

Bir önceki yılın çeyreğine karşılık gelen hacim değişimi, yüzde

Diagram Sn Nr0001 April 24

Kaynak: Hizmet sektöründeki ciro ve Ulusal Hesaplar (SCB)

Editör: Semihhan Aydemir