Rus devlet haber ajansı TASS'a konuşan Putin, "Tabii ki üçüncü ülkelerin hava alanlarından kullanılırlarsa, nerede olurlarsa olsunlar bizim için meşru bir hedef haline gelirler" dedi. Nükleer silah taşıyorsa Rusya'nın "bunu dikkate alması" gerekiyor.

Stockholm Savunma Üniversitesi'nden İsveçli Yarbay Joakim Paasikivi'ye göre Putin'in açıklaması esas olarak retorik bir gerilimi tırmandırıyor ancak tehdidin çok ciddiye alınması gerekiyor.

TT'ye açıklamada bulunan Paasikivi, "Putin NATO ile savaş istiyorsa, bunu böyle başlatırsınız. O zaman üçüncü dünya savaşı olur", diye konuştu.

Ona göre F-16'nın nükleer silahlarla donatılabileceği gerçeği, Batı'nın büyük saldırgan olduğu imajı etrafında dönen Rusya'nın anlatısıyla da örtüşüyor.

Paasikivi, "Putin için Batı'yı sürekli olarak iç kamuoyuna en büyük tehdit olarak sunmak önemli. Batı'nın sözde nükleer tehdidi tüm Rus anlatısının merkezinde yer alıyor", dedi.

İsveçli yarbayın ifadesine göre Putin, yaz aylarında Ukrayna'ya varması beklenen F-16'ların Ukrayna'nın savaş kabiliyetini önemli ölçüde artıracağından endişe ediyor.

"Kremlin biraz daha güçlü davranıyor. Geçmişte de aynı tehditler yapılmıştı, ancak F-16'ların bu kadar açık bir şekilde tespit edilmesi ve Batı'daki hedeflerin vurulması yeni bir şey" diyen yarbay, Rusların, Batı'yı korkutup itaat etmeye çalışmak zorunda hissettiklerini de sözlerine ekledi.

Paaskivi'ye göre Rusya, NATO'ya karşı bir savaşı kazanamayacağını biliyor ancak bunun garantisi yok.

"Rusya, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın en büyük savaşını başlattı ve bunu savaş hukukuna uymadan, acımasızca sürdürüyor. Rusya'ya güvenemeyiz" ifadeleri kullandı.

Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika, Ukrayna'ya 45 adet F-16 uçağı teslim etme sözü verdi ve bu sayı yıl sonuna kadar 60'a çıkacak.

Batılı müttefikler şu anda Ukraynalı pilotları uçakları uçurmaları için eğitiyor ve ilk gruplar bu ayın başlarında eğitimlerini tamamlıyor.

Editör: Semihhan Aydemir