Alınan kararın kısa süre içinde tüm market ve bakkallarda uygulanmaya konulacağı belirtildi.

Fiyat artışının ne kadar olacağı ile ilgili durum merak edilirken, Arla İsveç'in basın müdürü Max Wallenberg, "Şu anda artışın tam olarak ne kadar büyük olacağı konusunda yorum yapamam" dedi.

Artışın 1 Nisan şakası olabileceği düşünüldü ancak Wallenberg bunun 1 Nisan şakası olmadığını, süt ve diğer bazı Arla ürünlerinde fiyatlarda artış olacağını söyledi.

Mağazalara yönelik fiyat artışı 1 Nisan'dan itibaren yürürlüğe girecek.

"Fiyat artışı açıkladık ama ne kadar olacağını şu anda söyleyemem. Ürünlere farklı miktarlarda zam yapılacak." ifadeleri kullanan Arla İsveç'in basın müdürü Max Wallenberg, bazı ürünlerde beklentilerin üzerinde zam yapılabileceğini ve bazılarında ise hissedilmeyecek kadar az zam olacağını vurguladı.

Şu anda birçok belirsizlik var

Sıradan tüketiciler için fiyat artışlarının bir sonraki kademede ne zaman hissedileceği şu anda belirsiz.

Zamın tüketicilere etkisinin ne kadar sürede olacağına dair net bir şey söylenmezken, fiyatların farklı mağazalar arasında ne kadar değişeceğinin cevabını vermenin de şu anda zor olduğu vurgulandı.

Mağazalarla pazarlık sürüyor

Arla, dün Arla'daki çiftçilerin sütleri için ödedikleri fiyatın hem geleneksel hem de organik süt için Nisan ayında değişmediğini açıklayan bir basın açıklaması yayınladı.

Ancak İsveç Arlabönder'i kur etkisinden dolayı fazladan üç öre aldı.

Editör: Semihhan Aydemir