İsveç merkezli Ericsson firmasının Türkiye'de ki 100 yıl kutlaması için Türkiye'ye gitmeye hazırlanan İsveç'in Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan, ilk olarak Salı günü Kulu'ya giderek, İsveç Kulu Fahri Konsolosu Erdal Akdeve ve Kulu Belediye Başkanı Ahmt Yıldız'ı makamında ziyaret edecek. Daha sonra Ankara'ya geçecek olan Bakan Kaplan, burada Ericsson firmasının Türkiye'de ki 100 yıl kutlamasıyla birlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'yle biraraya geleceği bildirildi.

İsveç'te 50 bine yakın Kululu yaşaması nedeniyle, İsveçli politikacıların için önemli bir ilçe olan Kulu'ya, dönemin İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, 2009'da giderek resmi bir ziyaret gerçekleştirmişi. Haziran ayında, İsveç’in Kulu Fahri Konsolosluğu hizmet binasının açılışına Entegrasyon Bakanı Erik Ullenhag’ında katılırken, 3 ay önceki genel ve yerel seçimler için İsveç’in Kulu Fahri Konsolosluğu binasına sandık kurulmuştu.

Bakan olduğu ilk günlerde görüntülü verdiği bir röportajda Bakan Kaplan şöyle demişti.''İsveç'te yaşayan vatandaşlarımızın bir çoğunun kalbi Kulu'da atıyor. Kayın babam ve kayın validem Kulu'nun Yaraşlı köyünden. İsveç'in Kulu Fahri Konsolos'luk açılışında da milletvekili olarak katılmıştım. Allah'ın izniyle o güzel insanları toprakları yeniden ziyaret edeceğim''
Editör: İsveç Gündemi