Edinilen bilgilere göre, şirket merkezi İsveç'te uzun süredir devam eden mali kayıplar nedeniyle bu kararı aldığını açıkladı.

Ehandel, zincirin diğer birçok ülkede halihazırda yeniden yapılanma sürecinden geçtiğini yazıyor.

Market'in yazdığına göre, 10 Nisan'da yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında The Body Shop Svenska AB'nin tasfiyesi için başvuruda bulunulması kararı verildi.

Tasfiye 19 Nisan'da yürürlüğe girdi.

Karar, İngiliz mülkiyet şirketi The Body Shop International Limited tarafından verildi. Uluslararası zincirde bir süredir sorunlar yaşanıyor ve şirket hem İngiltere'de hem de Kanada'da yeniden yapılanma sürecinden geçiyor. ABD ve Danimarka'da The Body Shop'un iflas ettiği açıklandı.

İsveç'te de şirket endişelerle boğuşuyor. Bir dizi bireysel mağaza zaten faaliyetlerini durdurdu. Ehandel ayrıca e-ticaretin kapatıldığını ve mal tedariğinde sorunlar yaşandığını yazıyor.

Mali sorunlar sarmalının arka planında, The Body Shop International'a borç veren İngiliz bankası HSBC'nin artık kredi vermek istememesi olduğu sanılıyor. En az 100 milyon poundluk, yani 1,3 milyar kronun üzerinde bir açığa yol açmış görünüyor.

İsveç'te Body Shop'un 60'a yakın mağazası vardı, ancak yakın zamanda birçoğu kapandı.

Uluslararası zincir, 1976 yılında İngiltere'nin Brighton kentinde Bayan Anita Roddick tarafından kuruldu. 

Body Shop'un 60 ülkede yaklaşık 3.000 mağazası bulunuyor.

Editör: Semihhan Aydemir