Yaklaşık bir ay önce polis Södertälje'deki teraslı bir eve çağrıldı. 7 ve 8 yaşlarında iki küçük çocuk olay yerinde ölü bulundu. Aynı olayda bir erkek yaralı halde hastaneye kaldırıldı. 

Anenin ihbarı üzerine eve gelen polis hem anneyi hem de yaralı halde olan çocukların babasını cinayet şüphesiyle gözaltına aldı. Ancak ertesi gün anne serbest bırakıldı ve ona yönelik şüpheler ortadan kalktı.

Baba, iki çocuğun ölümünden cinayet şüphesiyle tutuklandı ve Södertälje bölge mahkemesi baba hakkında §7 adı verilen bir soruşturma yürütüyor.

Buna göre hem suçun işlendiği sırada hem de soruşturma sırasında ciddi bir akıl hastalığından şüphelenilebilir. Dolayısıyla açıklamada, adli psikiyatri muayenesinin cezaevi yasağı konusunda tavır almasının gerekçeleri olduğu belirtildi.

Dosyada hala önemli ölçüde gizlilik kararı korunuyor.

Bölge mahkemesinin baktığı dava dosyasında babanın alacağı ceza için sayılı günler beklenirken, katil zanlısı babanın suçu itiraf ettiği basında yer yankı bulmaya başladı. Mahkeme heyetinin katil zanlısı ile ilgili akıl sağlığının yerinde olup olmadığı konusunda bir psikiyatrik inceleme istediği öğrenildi.

26 Nisan'dan bu yana tutuklu bulunan baba ile ilgili önümüzdeki günlerde karar verilecek.

Editör: Semihhan Aydemir