Tietoevry'ye yönelik siber saldırılardan birçok bölge olumsuz etkilendi.

Sörmland acil durum ilan ederek alarm verdi.

Tietoevry şirketine yapılan hacker saldırısının ardından Sörmland bölgesi acil durum moduna geçti.

Diğer şeylerin yanı sıra bölge ile belediyeler arasındaki iletişim için kullanılan sistemin durma noktasına gelmesi ve bu durumun özellikle hastanelerde soruna neden olması ciddi sıkıntı yaratıyor.

Sağlık hizmetleri müdürü Birgitta Barkne Nilsson bir basın açıklamasında "Hızlı hareket edebilmek ve gelişmeleri takip edebilmek için personel moduna geçtik" dedi.

BT sağlayıcısı Tietoevry'ye yönelik saldırı, 19-20 Ocak gecesi Akira olarak bilinen fidye yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi.

Birden fazla bölge olumsuz etkilendi

Ancak Tietoevry'ye yapılan saldırıdan etkilenen yalnızca Sörmland Bölgesi değil. Blekinge, Uppsala ve Västerbotten bölgeleri de etkilenen bölgeler arasında yer alıyor.

Blekinge Bölgesi'nde tedavi planlama sistemlerinden biri kilitlendi. Bu, şu anda sistemdeki kişisel verilere erişimlerinin olmadığı anlamına geliyor.

"Şu anda doğrudan bir sonucu olmadı" diyen Blekinge Bölgesi iletişimcisi Maria Gisselqvist, mevcut ve çalışan yedekleme rutinlerimiz var ifadeleri kullandı.

Maria Gisselqvist, ne kadar kişisel verinin ele geçirildiği belli değil, ancak bu, yetkisiz kişilerin verilere erişim kazanmış olabileceği anlamına geliyor ifadeleri kullandı. Ancak hala durumun vehameti tam olarak belli değil dedi.

Sorunun ne zaman çözülebileceğine dair de bir tahmin bulunmuyor.

Uppsala Bölgesi'nde BT kesintisi Pazar gününden bu yana bölgesel kriz yönetiminde ele alınıyor.

Basına gönderilen bir e-postada, güvenlik nedeniyle bölgenin tam olarak nasıl etkilendiğine giremediklerini yazıyorlar. Ancak sistemlerde öncelikle malzeme siparişlerini ve faturaları etkileyen aksaklıklar var denildi.

Burada da sorunları çözecek ancak bunun daha fazla manuel çalışma gerektirdiği yedekleme rutinleri uygulamaya konuldu.

Ayrıca Blekinge bölgesi gibi bölgedeki sağlık ve diş tedavi süreçlerinin etkilemediğini ve hastaların hiçbir şey fark etmeyeceği belirtildi.

Editör: Semihhan Aydemir