Birkaç aylık düşüşten sonra enflasyon yeniden yükselişe geçti.

2023 yıl sonu Aralık ayında 4,4 seviyesine gerileyen enflasyon, Ocak ayında yüzde 5,4 oldu. Bir ayda yüzde 1 oranında artış görülmesi beklentilerin çok üzerinde bir gelişme oldu. 

İsveç İstatistik Kurumu fiyat istatistikçisi Mikael Nordin, konut maliyetlerinin Ocak ayında arttığını ve TÜFE'ye göre enflasyon oranına en büyük katkıyı sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Enflasyon-1

Merkez Bankası (Riksbank)'nın yüzde 2'ye düşürülmesini istediği CPIF şu anda yüzde 3,3 seviyesine çıktı. Bu da bir önceki aya göre 2,3'lük bir artış anlamına geliyor.

Ekonomistlere göre endişeye gerek yok

Ica Bank'ta ekonomist olan Magnus Hjelmér, artan rakamlara şaşırmadığını ve bu yükselişi geçici bir hıçkırık gibi tanımlayarak, "eğer rakam çok daha yüksek olsaydı insanlar çok daha dikkatli olurdu ve belki de Riksbank'ın söylendiği kadar erken düşmeyeceğine inanırlardı" ifadeleri kullandı.

Enf

Nordnet'in tasarruf ekonomisti Frida Bratt da aynı fikirde.

Bratt: "Bu soğuk bir duş gibi görünebilir ve enflasyonun sadece yükselmekle kalmayıp beklenenden fazla artması elbette olumlu değil, ancak rakamlara daha yakından baktığımızda ısıtma kontrolünü açmak gibi bir şey" yorumunda bulundu.

Tüm analistleri yanıltan yükseliş vatandaşlar arasında şok etki yapabilir ve piyasalara da olumsuz etki yapma ihtimali bulunuyor. Uzmanlar endişeye gerek olmadığının altını çizerken, vatandaşın daha temkinli olabileceği de gözardı edilmiyor.

Editör: Semihhan Aydemir