İsveç basınında da geniş yer bulan fahiş kira artışları tepkilere neden olurken, 30 yıldan sonra taşınmak zorunda kalacak olan bazı emeklilerin zor durumda olduğu belirtildi.

Solna'nın kamu kuruluşu 570 daire için yüzde 70'e varan kira artışı uygulamak istiyor.

Bölge sakinlerinden 81 yaşındaki Tina Florell'in yaşanan artıştan etkilenmesi haberlere konu oldu.

Basında yer alan habere göre, otuz yıldır Råsunda'da yaşamını aynı evde geçiren kent sakini bu artış karşısında artık evini terk etmek zorunda kalabilir.

Sosyal Demokratlar "Herkesin yaşayabileceği bir Solna" için sandık başına gitti." diyen Tina, bunun bir ihanet gibi hissettirdiğini söyledi.

Kamu kuruluşlarının böyle bir artışa gitmesinde pay sahibi olan siyasilere ateş püsküren yaşlı kadın, ne yapacağını bilmediğini söyledi.

  • Solna'nın kamu emlak şirketi Signalisten, 570 dairenin kiralarını %70'e kadar artırmak istiyor; bu da Tina Florell gibi uzun süredir ikamet edenlerin evlerini terk etmesine neden olabilir.
  • Dairelerin standartlarının düşüklüğüne ilişkin şikâyetlere rağmen, artışı "kullanım değerlemesi" ile savunan Signalisten, dairelerin cazip lokasyonuna, iyi iletişimine ve yeşil alanlara yakınlığına dikkat çekiyor.
  • Kiracı derneği, özellikle Signalisten'in son yıllarda büyük kar elde ettiği düşünüldüğünde, planlanan artışları benzersiz ve orantısız olmakla eleştiriyor. Ayrıca bunun diğer ev sahiplerini de benzer kira artışları yapmaya teşvik edebileceğinden korkuyorlar.

Bölgede oturan neredeyse herkes tarafından eleştirlen bu artış adımının nasıl sonuçlanacağı merak konusuyken, yüzde 70 oranında bir kira artışının Solna'da yaşayanları çok olumsuz etkileyeceğinden endişe ediliyor.

Editör: Semihhan Aydemir