İsveç polisi, Momika'nın ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldığını duyurdu. Momika, ülkenin Expressen gazetesine yaptığı açıklamada, İsveç'teki geçici oturma izninin 16 Nisan'a kadar geçerli olduğunu ve izni bitince tekrar iltica başvurusu yapacağını belirtti. Norveç'te yaşadığı deneyimleri anlatan Momika, hücrede iki hafta hapis yattığını ve cep telefonunun alındığını dile getirdi. Norveç'e varır varmaz tutuklandığını ve iltica başvurusunun kabul edilmeyeceği konusunda uyarıldığını ifade etti. Ayrıca hücrede olduğu süre boyunca kendisinin öldüğüne dair haberlerin dünya genelinde yayıldığını belirtti ve bu durumdan dolayı Norveç'te hayal kırıklığına uğradığını aktardı.

İsveç Göç Temyiz Mahkemesi'nin Momika hakkındaki sınır dışı kararını onadığını ve bu karar sonrası Momika'nın İsveç'i terk edip Norveç'e iltica ettiğini söylemişti. İsveç Göçmenler Ofisi, Momika'nın oturma izninin 16 Nisan 2024 tarihine kadar geçerli olduğunu ancak bu tarihten sonra sınır dışı edileceğini belirtmişti. Göç Mahkemesi, Momika'nın oturma izni başvurusunda yanlış bilgi verdiğini ve bu nedenle sınır dışı kararının onandığını açıklamıştı. Momika, bu kararı Temyiz Mahkemesi'ne götürmüştü. Ancak Norveç'e gittikten ve iltica ettikten sonra tutuklanmıştı.

Momika'nın özellikle Kur'an-ı Kerim'i yakması ve provokatif eylemleri sonrası İsveç ve Danimarka'da protestolar düzenlenmişti. Danimarka Parlamentosu, kutsal kitapların yakılmasını ve saldırılarını yasa dışı kılan bir yasa tasarısını kabul etmişti.

Editör: Atila Altuntaş