NATO genel sekreteri, İsveç'in altyapıya daha fazla yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Diğer şeylerin yanı sıra Malmbanan'dan önemli bir bağlantı olarak bahsediliyor.

Savunma ittifakının genel sekreteri Jens Stoltenberg, Ekot'a verdiği röportajda, artık Kuzey Avrupa'nın bir operasyon alanı olarak görüldüğünü ifade etti.

"NATO'nun gereksinimlerini karşılamak için İsveç'in diğer şeylerin yanı sıra askeri ve sivil altyapıya daha fazla yatırım yapması gerekiyor." diyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç'in çok fazla eksiği olduğuna işaret ederek, karayollarına ve demiryollarına daha fazla yatırım yapması gerektiğini belirtti.

Jens Stoltenberg, İsveç'in gelişmiş bir sağlık sistemine sahip ülke olduğunu ancak iyi bir sağlık sistemine sahip ülkenin bile kapasiteyi artırabileceğini ve kriz durumunda işbirliği yapma yeteneğini artırabileceğini ifade etti.

Stoltenberg, çeşitli üye ülkelerin gereklilikleri tam olarak nasıl karşılamaları gerektiğini söylemenin NATO'nun işi olmadığını, ancak önemli bir bağlantı olduğuna inandığı İsveç'teki Malmbanan örneğinden bahsetti.

"Gelecekte hem askeri hem de sivil altyapıya daha fazla yatırım yapılmalı" dedi.

Askeri altyapıyı iyileştirin

İsveç'e olası bir saldırı durumunda Mälardalen'deki yaralıları alabilmek İsveç'in görevinin bir parçası. Bu nedenle İsveç'in, NATO'nun diğer konuların yanı sıra ulaştırma konusundaki gereksinimlerini de karşılayabilmek için askeri ve sivil altyapısını geliştirmesi gerekiyor. 

Chalmers demiryolu mekaniği profesörü Anders Ekberg, NATO'dan gelen talebin makul olduğunu söyledi. 

"Demiryolunun çok büyük avantajları var. Çalışırsa büyük bir kapasitesi var demektir." diyen Anders Ekberg, Malmbanan'a ve oraya ne kadar gittiklerine baktığınızda, savaş durumunda yapmanız gereken bu kadar malzeme, savaş aracı ve diğer şeyleri sadece yollarda taşımanın sürdürülebilir olmadığını belirterek şöyle devam etti: Harekete geçmek istiyorsanız çalışmalı ve sağlam olmalı. Seferberlik sırasında bozulan bir demiryolunun olması, sonra her şeyin dağılması mümkün anlamına gelir ifadeleri kullandı.

Maliyet "Milyarlarca dolar civarında"

Uzman, altyapıyı güçlendirmenin tam olarak ne kadara mal olacağını yanıtlamanın imkansız olduğunu belirtirken, "Hangi seviyeye ulaşmak istediğinize bağlı ama milyarlarca dolar civarında maliyet oluşabilir. O halde, yalnızca seferberlik durumunda faydalanacağımız şeyin para olmadığını, önlemlerin barış zamanında daha sağlam ve güvenilir bir demiryolu sağlayacağını unutmamak gerekir" dedi. 

Altyapı Bakanı Andreas Carlson daha önce NATO'ya katılımın daha fazla ve daha iyi altyapı gerektireceğini söylemişti.

Bugün basına konuşan Andreas Carlson, "Bütçede savunmaya büyük yatırımlar yapıyoruz ve bu yatırımların etki etmesi için altyapının buna fırsatlar sağlaması gerekiyor" dedi.

Editör: Semihhan Aydemir