Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu, yaklaşık yüzde 14,5'e varan bu getiri ile toplam 12,3 trilyon Norveç Kronluk (1,34 trilyon Amerikan Doları) değere ulaştı.

Norveç Merkez Bankası Başkanı Oystein Olsen, geçen yılı elde edilen kazancı "çok ödüllendirici bir yıl" olarak tanımladı.

Bu kazanç 1990 yılında kurulan fonun tarihinde yıllık yüzde olarak en büyük dördüncü, mutlak verilere göre ise en iyi ikinci getiri oldu.

Ancak fonu yöneten Norveç Merkez Bankası bu tür sonuçların gelecekte elde edilemeyebileceği konusunda uyardı. Bankanın yatırım yönetimi başkan yardımcısı Trond Grande "Ekonominin gerilediği dönemlere hazır olmalıyız" mesajını verdi.

Fon geçen yılın ilk yarısında da borsaların toparlanmaya başlamasıyla 111 milyar dolarlık kar açıklamıştı.

Hangi hisse senetlerine yatırımı var?

Varlık Fonu'nun aralık ayı sonunda toplam portfolyonun yüzde 72'sine denk gelen hisse senetlerinden elde ettiği yüzde 20,8'lik kazanç özellikle ABD'den ve enerji, finans ve teknoloji sektörlerinden geldi.

Fona katkı veren üç büyük şirket Microsoft, Google'ın ana kuruluşu Alphabet ve Apple oldu. Norveç Varlık Fonu 2021'de Microsoft'tan 78 milyar, Alphabet'ten 64 milyar ve Apple'dan 61 milyar kron kazanç elde etti.

Borsalar enflasyon baskısı ve faizlerin yükselme ihtimali ile Ukrayna krizi kapsamında Rusya ile NATO ve ABD arasında tırmanan gerginliğin yol açtığı belirsizlikle birleşerek yıl başından bu yana keskin br düşüş yaşadı.

Bu düşüşten etkilenen Norveç Varlık Fonu'nun yüzde 25,4'üne denk gelen yatırım fonları da faizlerin 2021'de düşük kalması nedeniyle yüzde 1,9 zarar etti.

Fonun portfolyosunun yüzde 2,5'ini oluşturan gayrımenkul yatırımları yüzde 13,6 değer kazanırken, fonun dördüncü büyük değerini oluşturan ancak diğerlerine göre sınırlı kalan listelenmeyen yenilenebilir enerji projeleri de yüzde 4,2'lik getiri elde etti.

Norveç Varlık Fonu, geçen yıl Batı Şeria'daki yasa dışı İsrail yerleşimlerinin inşasında yer alan iki İsrailli şirketi "uluslararası hukuku ihlal ettiği" gerekçesiyle fondan çıkarmıştı.

Editör: İsveç Gündemi