Öneri, elektrikli araç üreticisini toplu pazarlık çabalarına müdahale etmemeyi taahhüt etmeye ve iyi niyetle ücret ve iş gücü müzakerelerine katılmaya çağırıyor. Bu hamle, İsveç'teki Tesla teknisyenlerinin 27 Ekim'de başlayan, operasyonları aksatan ve İskandinav bölgesinde sempati grevlerine yol açan endüstriyel eylemlerinin devam ettiği bir dönemde geldi.

Tesla'nın yıllık toplantısı 13 Haziran'da yapılacak ve hissedarlar dört kurumsal yatırımcı tarafından sunulan teklifi değerlendirecek. KLP'nin sorumlu yatırımlar müdürü Kiran Aziz, öneriyi desteklediğini ifade ederek, "(Önerinin) diğer hissedarlardan da önemli ölçüde destek göreceğini umuyoruz" dedi. KLP şu anda yaklaşık 162 milyon dolar değerinde 900.000 Tesla hissesini elinde bulunduruyor.

Buna ek olarak KLP, Tesla'nın Delaware'den Teksas'a taşınması önerisine ve CEO Elon Musk'ın 56 milyar dolarlık ödeme paketinin onaylanmasına karşı da oy kullanacak. Aziz, yetersiz gerekçe ve potansiyel riskleri gerekçe göstererek taşınma planını eleştirdi ve Musk'ın ödeme paketini aşırı ve mevcut hissedarlar için sulandırıcı olarak nitelendirdi. KLP daha önce 2018 yılında Musk'ın ödeme paketine karşı oy kullanmıştı.

İsveç'te devam eden iş çatışması, özellikle şirketin bu durum karşısında tutumunu değiştirmesi halinde, Tesla'nın sendikalar konusundaki küresel pozisyonunu etkileme potansiyeline sahip. İsveç'in AMF emeklilik fonu da toplu sözleşme önergesini desteklediğini açıkladı ve aktif olarak diğer yatırımcılardan destek arıyor.

Bu hissedar aktivizmi, Tesla'nın 2020'den bu yana ilk kez Mart ayında sona eren çeyrekte 21,3 milyar dolara düşen ve analistlerin ortalama tahminlerini kaçıran üç aylık gelirinde bildirilen düşüşü takip ediyor. Tesla bu konularla ilgili yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Bu içeriğin doğruluk sorumluluğu kaynağına aittir.

Kaynak: investing