Metroxpress gazetesinin manşetten ve 6. sayfadan, tam sayfa verdiği haberde,'' İslam Danimarka'da en hızlı büyüyen din durumunda. Medyada İslam'ı terör dini gibi gösterilmeye çalışılmasının beklenildiğinin tam aksine İslam'a karşı alaka gittikçe artıyor'' diye yazdı.

Gazete yıl içinde 500 etnik Danimarkalının Müslüman olduğunu belirtti.

Medyada çıkan İslamla ilgili karalayıcı haberlerden sonra, bir çok Danimarkalı'' İslam dinini merak edip araştırıyor'' diyen Danimarka İslam Kültür Merkezi Başkanı Fatih Alev, gazeteye verdiği demeçte, '' araştırmalar sonucu Danimarkalılar anlıyor ki, İslam anlatıldığı gibi değil! '' dedi.

Bundan öncede Danimarka gazetesinin Peygamber efendimiz aleyhinde yayınladığı karikatür nedeniyle bir çok Danimarkalının İslam'ı seçtiğini kaydeden Alev, 'Danimarkalı görüyor ki medyada anlatılan İslamla, gerçek İslam arasında fark var'' şeklinde ifade etti.

Danimarkalı sosyolog Brian Arly Jacobsen ise, Danimarkalıların araştırmacı olduğuna dikkat çekerken, ''Danimarkalılar meraklıdır, her önüne geleni kabul etmez. Camileri araştırır, Kuranı araştırır ona göre karar verir. Diğer etkense Müslüman gençlerle yetişen Danimarkalı gençler, Müslüman gençlerden çok etkilenenrek, İslam'ı seçiyorlar'' dedi.

Gazete Müslümanlığa olan; 19 yaşında ki Malene Dahl, Caroline Lundberg ile 37 yaşında ki Søren Abu, 23 yaşında ki Hed Svend'in fotoğraflarını yayınlayarak kısa hayat hikayelerinden de bahsetti.

Ayrıca Danimarka Devlet Radyosu DR'in web sayfasında, ''Son günlerde yüzlerce Danimarkalı Müslüman oldu'' başlığı ile bir habere imza attı.

Editör: İsveç Gündemi