Hukuk alanında eğitimini en üst düzeyde devam ettirmek için yıllar önce İsveç'in Stockholm Üniversitesi'nde master yapan Avukat M.Özgür  Kurucuk ile yaptığımız hukuksal bir söyleşiyle Türkiye ve İsveç arasında birçok alanda olduğu gibi hukuk alanında da ne denli bir ilişki olduğunu öğrenmiş olduk.

2004 Yılında İsveç'te meslektaşı Av. Jessica Wiklund ile birlikte Wiklund&Kurucuk hukuk  bürosunun temellerini atan Av.M.Özgür Kurucuk, gerek İsveç'te yaşayan Türk toplumunun cezai sıkıntılarında çözüm üretmek, gerekse ülkeler arası olabilecek hukuki davaları inceleyerek bunun yanı sıra iki ülke vatandaşlarına da hukuksal alanda hizmet vererek son derece önemli bir iş başarmak için ilk adımlarını atmışlar.

Wiklund & Kurucuk Hukuk Bürosu İstanbul ve Norrtälje ofisleri ile ulusal ve uluslararası şirketlere, kuruluşlara ve kişilere uzmanlık alanlarında hukuk danışmanlığı yaparak, sorunların çözümünde nasıl bir görev üstlenmekte olduklarını işin ehlinden dinleyerek siz değerli okurlarımıza aktarmak istedim.

Wiklund & Kurucuk Hukuk Büroları hangi alanlarda hizmet verdiğine bakıldığında;
Sözleşmeler Hukuku, Şirketler Hukuku, Fikri Mülkiyet ve Telif Hakları Hukuku, Bilişim Hukuku, Ceza Hukuku, Reklam Hukuku, Aile Hukuku ve Göçmen Hukuku alanlarında yazılı ve sözlü hukuki danışmanlık hizmeti vermekte, Ulusal ve Uluslararası Mahkemelerde,İcra Dairelerinde, Kamu kurum ve kuruluşlarında ve her türlü sözleşme müzakerelerinin yürütülmesinde yerli ve yabancı müvekkillerini temsil etmekte ve onların hak ve menfaatlerini en etkili şekilde savunduğu görülüyor.

Av. M. Özgür Kurucuk ile hafta sonu gerçekleştirdiğim söyleşideki sohbetimize baktığımda, mesleğine gerçek anlamda kendini adapte etmiş İsveç ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede müvekkilleri bulunan önemli işler yaptığını kendi anlatımları ile dinleme fırsatım oldu.

İsveç'te master yapmış olmasından dolayı hem Stockholm'ü, hem de İsveç'i genel anlamda bilen biri olunca İsveç'in soğuğundan dem vurup, İsveç'teki hayatın disiplinli akışından çıktık. Tabiki konumuz bu değil.

İsveç ve Türkiye arasında veya bu iki ülkenin hangisinde olursa olsun hukuksal sorunlara çözümler getiren hukuk bürosuna en çok ne tür davalar geldiğini sorduğumda; Av. M. Özgür Kurucuk "bir birçok alanda hukuksal danışmanlıklar yapıyoruz. Ancak bize daha çok Aile hukuku ve ticaret hukuku alanlarında talepler geliyor. Örneğin: Aile hukuku kapsamında başta aileler arasındaki anlaşmazlıklardan doğan boşanmalar olmak üzere, boşanmalar sonrası mal paylaşımları, miras davaları, ticari anlaşmazlıklarda meydana gelen hukuki problemler vb. alanlarda daha yoğun talepler oluyor" dedi.

Tüm Avrupa başta olmak üzere, İsveç'te de boşanma oranlarının önemli ölçüde arttığını görüyoruz. Bu bağlamda size daha çok hangi konularda destek talepleri geliyor?
- Özellikle Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oradaki boşanma süreçlerinden sonra Türkiye'deki mahkemelerde bunu doğrulatmaları gerekiyor ve doğal olarak bunu burada bir hukukçu aracılığıyla yapmaları gerekiyor. İşte bu noktada biz gerekli destekleri sağlıyoruz. Bir başka konu da ticari ve mal paylaşımları hususundaki anlaşmazlıklar, bay veya bayanın arasında evlilik öncesi mal paylaşımları hususunda sözleşmeleri varsa o bakımdan, yoksa medeni kanunların kadın ve erkek haklarında belirlediği çerçevede Türkiye'de eşlerden birinin mal varlıkları varsa bunun çözüme kavuşması gereken yer Türkiye oluyor ve aynı zamanda buradaki davada İsveç'teki davanın bir parçası haline geliyor. İşte bu noktada bizim iki ülkede de olan hukuk bürolarımız ve hem İsveç hukuk sistemi alanında, hem de Türkiye ceza kanunlarını iyi bilen ve iki dile de hakim olduğumuz için süreçleri daha etkili yönetme ve müvekkillerimizin lehine olabilecek sonuçlar almamız daha hızlı oluyor.

Türkiye ve İsveç arasında hukuksal açıdan çok farklılıklar var mı? Varsa bunları nasıl çözüyorsunuz?

Elbette belli farklılıklar bulunuyor. Bu nedenle Jessica İsveç'te, bense Türkiye'de bulunuyorum ve bize başvuran vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre hatta gerektiğinde ikimiz birden devreye girerek bize başvuran kişinin iki ülkede de mağduriyeti bahse konu ise bu durumda dosyayı çift yönlü ele alarak çözümler üretiyoruz.

İsveç ve Türkiye hukuk sistemleri içerisinde son derece etkili çalışmalar yapan Wiklund & Kurucuk hukuk büroları ile ilgili iletişim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye İstanbul Adres:
Kore Şehitleri Caddesi Yzb. Kaya Aldoğan Sokak, Genç Apt. No:11 D:7 Zincirlikuyu/Şişli-İstanbul
E-mail:[email protected]
Telefonlar: +90 212 272 40 55 - +90 212 266 46 90 Gsm: +90 539 476 54 88 - Fax: +90 212 272 43 49

İsveç Norrtälje Adres:
Conlex HB
c/o Wiklund, Sveagatan 59,
761 44 Norrtälje
E-mail:[email protected]
Telefon: +46 72-219 29 25 - Fax: +46 0176 25 01 25

Daha fazla bilgi için: http://www.wiklundkurucuk.com
Takip etmek için: https://plus.google.com/+Wiklundkurucuklawfirm