Bitcoin'deki yükseliş diğer kripto para birimlerine de yansıdı ve kripto pazarının toplam büyüklüğü 1 trilyon doların üzerine çıktı.

Geçtiğimi yıl mart ayında 3 bin 850 dolarla yılın en düşük seviyesini gören Bitcoin, o tarihten bu yana yüzde 900'lük artış göstermiş oldu. Yılbaşından bu yana artış ise yüzde 30'u geçti.

Koronavirüs nedeniyle hükümetlerin para musluklarını açması ve yatırımcıların enflasyona karşı kendilerini korumaya alabilecek yatırım araçlarına yönelmesi Bitcoin'in yükselmesinde etkili oldu.

Fakat kripto paralara olan güvenin artmasındaki en büyük etken artık ana akım kurumsal yatırımcıların da Bitcoin'i artık uzun vadede yatırım yapılabilir bir araç olarak görmeye başlaması oldu.

Uzmanlar arasında kripto paralardaki yükselişi hala bir balon olarak görenler mevcut olsa da Bitcoin'in artık "dijital altın" olarak değerlendirilebileceğini savunanların sayısı da giderek artıyor. Geçtiğimiz günlerde de yatırım bankası JP Morgan yayınladığı raporunda altına alternatif bir yatırım aracı haline gelen Bitcoin'in uzun vadede 146 bin dolara kadar yükselebileceğini belirtti.

Editör: İsveç Gündemi