THY Frankfurt Müdürü Mehmet Akalın, Türk Hava Yolları'nın Frankfurt'taki faaliyetlerine ve hedeflerine ilişkin soruları yanıtladı. THY'nin Frankfurt'tan İstanbul Atatürk Havalimanı'na günde 4, Sabiha Gökçen Havalimanı'na haftada 9 ve Ankara'ya da haftada 3 sefer icra ettiklerini ifade eden Akalın, THY olarak Frankfurt'tan daha fazla sayıda sefer icra etmek için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

THY olarak Hem İstanbul'a hem Türkiye'ye daha fazla turist taşımak ve daha fazla iş bağlantısı üretmek üzere yolcuları taşımayı amaçladıklarını aktaran Akalın, "Sadece İstanbul ve Türkiye değil, doğru yönlü trafiğimizin olduğu, örneğin Almanya'dan ya da Frankfurt'tan Afrika noktalarına, Orta Doğu'ya, Uzak Doğu'ya hatta Avrupa'nın doğusuna daha fazla sayıda bağlantı üretmeyi hedefliyoruz" dedi.

THY Frankfurt Müdürü Akalın, geçen yılın ocak-eylül döneminde 41,4 milyon olan toplam yolcu sayısının, 2015 yılının aynı döneminde 46,5 milyona ulaştığını hatırlatarak, yolcu sayısında Frankfurt'taki uçuşlarda da arttığına dikkati çekti.

Frankfurt Havalimanı'nın da Avrupa'nın en büyük merkezlerinden olduğunu anımsatan Akalın, "İstanbul'u THY olarak Avrupa'nın en önemli, en verimli merkezi şeklinde konumlandırmak peşindeyiz. Bunu da Yeni Havalimanı'yla gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Bunun bize çok büyük faydaları olacak. Yeni Havalimanı Projesi'ni sabırsızlıkla bekliyoruz. Yeni Havalimanı bize olduğu kadar diğer taşımacılara da yeni fırsatlar oluşturacak" diye konuştu.

"THY için yeni uçuş noktaları Türkiye için de yeni pazarlar anlamına gelebilir"
Akalın, Türkiye ekonomisindeki pozitif gelişmelerin, THY'nin büyümesini de etkilediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz, burada gerek Türk iş adamları gerekse yabancı iş adamları için bir köprü vazifesi görüyoruz. Henüz uçuş gerçekleştirmediğimiz noktalara baktığınızda, o noktalara uçuş başlattıktan sonraki ekonomik verilerinde de hem ithalat hem ihracat anlamında inanılmaz değişim yaşandığını görürsünüz. Türk ekonomisi için de ihracat en önemli kalemlerden bir tanesi. THY de yaptığı iş itibarıyla en büyük ihracatçılardan... Zira merkezimizin Türkiye'de bulunması ve satışlarımızın önemli kısmının yurt dışı merkezli olması nedeniyle kazandığımız geliri Türkiye'ye taşıyoruz. Bu bir bakıma ihracat anlamına da geliyor."

THY ile uçuşlarda yüzde 20 indirim müjdesi
Akalın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçimler öncesinde Almanya'nın Düsseldorf kentinde yaptığı konuşmada verdiği "THY ile iki-dokuz kişi arasında ailecek seyahat edenlere yüzde 20 indirim müjdesi"nin de 1 Kasım'da uygulanmaya başlandığını söyledi.

İsteyen vatandaşların söz konusu kampanyadan faydalanabileceğini vurgulayan Akalın, "Başbakanımızın müjdesini verdiği kampanyayı uygulamaya başladık. 2 kişiden 9 kişiye kadar aynı soyadını taşıyan aile mensupları, THY ile seyahat ettiği takdirde yüzde 20'lik indirim sunma imkanına sahibiz. Gerek acentelerimizde gerekse THY ofislerinde indirimli biletleme yapabiliyorlar" şeklinde konuştu.

Akalın, THY'nin, uçuş korkusu yaşayanlar için İstanbul'da pilot ve psikologlar eşliğinde eğitim programları düzenlediğini ve uçuş korkusu yaşayanların söz konusu programa başvurabileceğini de sözlerine ekledi.
Editör: İsveç Gündemi