İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için Türkiye’de ikamet etme şartı bulunuyor. Diğer yandan Fransa, İngiltere, İsveç ve İsviçre ile imzalanmış ikili sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca bu ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşları Türkiye’de isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Ancak bunun dışındaki ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşlarının Türkiye’de isteğe bağlı sigortalı olma imkanı yasalar gereği bulunmuyor.

Son 1.261 günde SSK'lı olmak avantaj sağlar

İsteğe bağlı sigortalı olarak ödenen primlerin 4/b’li olarak değerlendirilmesi nedeniyle isteğe bağlı sigortalıların emekli olmak için hem yüksek prim ödemesi gerekir, hem de emekli aylıkları SSK’lılara göre düşük olur. Örneğin ilk defa bugün sigortalı olan bir SSK’lı erkek, 60 yaşında 7.200 prim günüyle emekli olur. Diğer yandan ilk kez bugün Bağ-Kur’a tabi sigortalı olan bir erkek ise yine 60 yaşında fakat 9 bin gün primle emekli olabilecektir. Dolayısıyla emekliliğine üç buçuk yıl kala SSK’lı olarak çalışmaya geri dönerse avantajlı olur. Yani son 1.261 günde yeniden SSK’lı olarak emekli olmaları kendilerine avantaj sağlayacaktır.

En düşük prim 568 TL

İsteğe bağlı sigortalının ödeyeceği prim miktarı kendisi tarafından belirlenmektedir. 2017 yılı için en düşük prim miktarı 568.80 TL’dir. Diğer yandan emekli olduğunda daha yüksek aylık almak isteyen bir kişi isterse 4 bin 266 TL’ye kadar isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilir.

BAĞ-KUR STATÜSÜNDE

İlk defa 1 Ekim 2008 tarihinden sonra isteğe bağlı sigortalı olan kişiler, eski adıyla Bağ-Kur’lu, bugünkü adıyla 4/b’li olarak sigortalı sayılırlar. 1 Ekim 2008 öncesinde isteğe bağlı sigortalı olmakla beraber SSK’lı statüde olanların da bu tarihten sonraki primleri 4/b’li olarak değerlendirilir.

Sağlıktan yararlanır

İsteğe bağlı sigortalı olanlar genel sağlık sigortasına da prim ödediği için sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Dolayısıyla çalışmadan emekli olabileceği gibi, hem kendi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden de yararlanır.

Editör: İsveç Gündemi