Volkswagen'in emisyon testlerinde usulsüzlük incelemeleri Asya'ya sıçradı. Alman hükümeti ise soruşturmaların tamamlanmasını bekliyor.

Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen AG'nin ABD'deki egzoz gazı emisyon testlerinde usulsüzlük yaptığını kabul etmesinin ardından skandal Güney Kore'ye yayıldı.

Hisseler ekside

ABD Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) geçen hafta Cuma günü VW ve Audi marka otomobillerin zehirli gaz emisyon testlerinde sonuçları çarpıtan bir yazılım içerdiğini ve bu nedenle şirketin 18 milyar dolara kadar para cezası alabileceğini açıkladı. Şirketin dün yüzde 19 düşen hisseleri bugün de yüzde 5'e yakın ekside.
Basında yer alan haberlere göre iddialar hakkında ABD Adalet Bakanlığı tarafından da adli inceleme başlatıldı. İddialar VW ve Audi marka Audi A3, VW Jetta, Beetle, Golf ve Passat araçların dizel modellerini kapsıyor.

Güney Kore'de inceleme başlatıldı
              
Reuters'a bilgi veren Güney Kore Çevre Bakanlığı yetkilisi Park Pan-kyu, şirketin 2014 ve 2015 yıllarında ürettiği Jetta, Golf ve Audi A3 model araçların incelemeye alınacağını, inceleme kapsamına giren araç sayısının 4,000-5,000 adet olduğunu belirtti.

"Tüm Alman modelleri kapsayabilir"
              
Park incelemenin ardından otomobillerin geri çağrılabileceğini belirterek, "Güney Kore kurumları dizel VW otomobillerde sorun bulurlarsa inceleme tüm Alman dizel otomobilleri kapsayacak şekilde genişletilebilir" dedi.
              
Volkswagen Kore konu hakkındaki sorulara cevap vermedi. Volkswagen'in Alman rakipleri Daimler ve BMW VW aleyindeki iddiaların kendileri için geçerli olmadığını belirtiyorlar.
              
Avrupa Komisyonu VW ve ABD'li denetleme kuruluşları ile irtibat halinde olduğunu ancak sorunun Avrupa'da satılan VW araçlarda da var olup olmadığını görmek için henüz erken olduğunu belirtti.

Dün geç saatlerde 2016 model VW Passat'ın tanıtımı için New York'ta düzenlenen görkemli toplantıda konuşan VW ABD'nin başkanı Michael Horn, şirketin "tam anlamıyla berbat bir iş yaptığını" ve kusurlarını telafi edeceğini söyledi.
              
Horn'un araç hakkındaki sunumunda Passat'ın "temiz dizel" modelinin verimliliğinden ziyade sürücüye yardımcı sensör teknolojilerinden bahsetti.
              
Emisyon ölçümü skandalının şirkete yaratacağı maliyet belirsizliğini koruyor. Usulsüzlük iddialarına konu modellerin ABD ve Kanada'da satışı askıya alınırken, araç sahiplerinin VW'ye toplu dava açması da ihtimal dahilinde bulunuyor.

Volkswagen'e AB incelemesi

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Lucia Caudet, Volkswagen'in ABD'deki emisyon testlerinde manipülasyon iddiasına ilişkin, "Gerçeklerin netleştirilmesi gerekiyor. Biz, Volkswagen'e yönelik bu iddiaları inceleyeceğiz" dedi

Caudet, Komisyon'da düzenlenen basın toplantısında, ABD Çevre Koruma Ajansının (EPA), Volkswagen'in ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların egzoz emisyon testleri sırasında test sonuçlarını yanıltıcı yazılım kullandığı iddialarını çok ciddiye aldıklarını söyledi.

Komisyon'un, Volkswagen ve EPA ile yakın çalıştığını belirten Caudet, "Gerek Volkswagen'in iç incelemesi gerek dış kurumların incelemeleri devam ediyor. Bir sonuca varmak için henüz erken. Gerçeklerin netleştirilmesi gerekiyor. Biz, Volkswagen'e yönelik bu iddiaları inceleyeceğiz. Otomotiv sanayinin emisyon sınırlarına uyduğundan emin olmalıyız. Bu durumun gerek tüketici gerekse çevre açılarından netlik kazanması gerekli" değerlendirmesinde bulundu.

Emisyonla ilgili yeni bir test prosedürü başlatmaya çalıştıklarını anımsatan Caudet, "Araçlarda, gelecek yılın başında başlayacak yeni emisyon testleri, güvenilir olmayan laboratuvar ortamları yerine gerçek sürüş koşullarında gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Caudet, yakın zamanda bu konu üzerine toplantı yapılacağını ifade ederek, ABD ile AB'nin emisyon testleri ölçümlerinde ise "önemsiz" ölçüde farklılık olduğunu belirtti.

EPA, 18 Eylül Cuma günü, Volkswagen'in ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin maniple edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, Volkswagen hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı verilebileceğini duyurmuştu.

Frankfurt borsasında işlem gören Volkswagen hisseleri, ABD'deki egzoz emisyon testi manipülasyonu haberinden sonra dün yüzde 19,2 değer kaybına uğramıştı.

Kaynak : Haber7
Editör: İsveç Gündemi