Kuzey Karelya, Kuzey Savolax ve Güney Savolax'ta 10-13 santimetre kar örtüsü oluştu. En büyük kar derinliği Güney Karelya'da ölçüldü.

- Nöbetçi meteorolog Eveliina Tuovinen, Parikkala'daki Koitsanlahti'deki ölçüm istasyonunda kar derinliğinin 16 santimetre olduğunu, ancak muhtemelen rüzgârın etkisiyle kısmen kar yağdığını, yani pek fazla kar yağmadığını söylüyor. ajans STT.

Sabah Nyland'da birkaç santimetre kar vardı. Kar yağışı gün içinde devam etse de giderek azalıyor.

Cumartesi günü neredeyse tüm ülkede sıfırın altında olacak. Güney kıyısında sıcaklık sıfır civarında seyrediyor.

Yaz lastikleri için hava yok

Ülkenin büyük bölümünde yol koşulları kötü, hatta doğu Finlandiya'da çok kötü.

Helsinki'de akşam ve gece saatlerinde ondan fazla küçük trafik kazası sonrasında acil servislere çağrıldı. Kurtarma servisi önceki gece özellikle Ring I ve Ring III'ün çok kaygan olduğu konusunda uyarmıştı.

Cuma akşamı Fintraffic'in karayolu trafik merkezi de önümüzdeki 24 saat boyunca ülkenin güney ve orta kesimlerinde yaz lastiklerinin trafikte kullanılmaması yönünde çağrıda bulundu.

Kar yağışının yanı sıra dondurucu yağmur da yağıyor, bu da yolları oldukça kayganlaştırıyor.

En fazla kar Cumartesi günü Kajanaland, Kuzey Savolax, Kuzey Karelya ve Kuzey Ostrobothnia'da bekleniyordu. Gün içinde yaklaşık 5 santimetre daha kar yağması bekleniyor.

Gelecek hafta yine kar yağabilir

Pazar günü de yurdun doğu kesimlerinde yer yer artı dereceler görülecek ancak karın bir süre daha kalması bekleniyor.

Tuovinen, karın tamamının erimesinin birkaç gün alacağını tahmin ediyor.

- Ancak önümüzdeki hafta yine ara sıra kar yağışı riski var. Güneyde bile bunun son kar olduğu söylenemez.

Mesela Salı günü güneyde de yer yer kar yağması mümkün. Önümüzdeki haftanın sonunda havanın biraz daha sıcak olması bekleniyor.

- Yılın bu zamanında günün en yüksek sıcaklıkları on dereceye yakın olmalıdır. Tuovinen, şu anda sıfır civarında olduklarını söylüyor.

Editör: Atila Altuntaş