Finlandiya Schengen vizesi için yeni başvuru merkezi 20 Şubat'ta açılacak ve bölge sakinlerinin vizeye başvurması daha kolay hale gelecek.

Finlandiya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin açıkladığı gibi, İzmir'deki yeni vize başvuru merkezinin yönetimi VFS Global tarafından gerçekleştirilecek. Başvuruların kabul edilmesinden ikincisi sorumlu olacak, vize verilmesine ilişkin karar ise Finlandiya makamları tarafından alınacak.

VFS Global tarafından işlemleri yapılan Finlandiya Vize Başvuru Merkezi, 20 Şubat 2024 tarihinde açılacak. Yeni Vize Başvuru Merkezi, Finlandiya'ya Schengen vizesi başvurusunu kolaylaştıracak.

Finlandiya'nın Ankara Büyükelçiliği

Yeni merkezin açılmasıyla birlikte Finlandiya Schengen vizesine başvurmak isteyenler randevularını önceden alabilecek. Ayrıca diğer başvuru merkezlerinde olduğu gibi başvuru formu internet üzerinden de doldurulabilmektedir.

Başvuru sahipleri ayrıca yeni başvuru merkezinden, başvuruları işleme alındıktan sonra pasaportlarının ülke içinde istedikleri adrese kargo yoluyla teslim edilmesini talep edebilirler.

Büyükelçilik, yukarıda belirtilenlere ek olarak, tüm vize başvurularının şahsen yapılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca başvuru yapan herkesin gerekli belgeleri başvuru merkezine teslim ederken biyometrik bilgilerini vermesi gerekmektedir.

Başvuru sahibi başvuruyu her zaman şahsen yapmalı ve biyometrik bilgilerini vermelidir. Başvurular pazartesiden cumaya 8.30 – 15.00 saatleri arasında yapılabilir. Vize Başvuru Merkezi her başvuru için hizmet ücreti almaktadır.

Finlandiya'nın Ankara Büyükelçiliği: Yeni merkezin yalnızca vize başvurularını kabul edeceğinin altını çizdi. Yeni merkeze oturma izni veya pasaport başvurusu yapılamamaktadır.

Ülkenin bu bölgesindeki Türk vatandaşları için vize başvuru sürecini daha kolay hale getirme hamlesinin bir parçası olarak Finlandiya büyükelçiliği de yakında bir web sitesi açacak. Adaylar web sitesi üzerinden randevu alabilecek. Randevu çağrı merkezini arayarak da alınabilmektedir. Çağrı merkezi Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 3 dilde hizmet verecek.

Finlandiya Schengen vizesine başvuran Türk vatandaşlarının çeşitli belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. Doldurulmuş başvuru formuna ek olarak, diğerlerinin yanı sıra iki adet vesikalık fotoğraf, seyahat sağlık sigortası satın aldıklarına dair kanıt, kalacak yer rezervasyonu yaptırdıklarına dair kanıt ve yeterli maddi imkanlara sahip olduklarını gösteren kanıt sunmaları gerekiyor.

Editör: Semihhan Aydemir