Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo gelecek hafta sınır görevlilerinin Rusya'dan girmeye çalışan sığınmacıları engellemesine izin veren bir yasa teklifi hazırlayacaklarını söyledi.

Başbakanın pazar günü yaptığı açıklama Finlandiya'nın uluslararası taahhütlerini geçici olarak ihlal etmesine neden olabilir.

Finlandiya, Suriye ve Somali gibi ülkelerden gelen ve giderek artan sayıdaki göçmen geçişlerini durdurmak için geçen yıl Rusya ile sınırını kapattı ve Moskova'yı göçü kendisine ve Avrupa Birliği'ne karşı silah olarak kullanmakla suçladı. Kremlin ise bu iddiayı reddediyor.

Finlandiya geçen yıl, Moskova'nın Ukrayna'yı işgaline yanıt olarak uzun süredir devam eden askeri bağlantısızlığından vazgeçerek NATO ittifakına katıldı. Ayrıca ABD ile ikili bir savunma anlaşması imzaladı.

Sağcı koalisyonunun önerdiği yasa tasarısı, göçmenlerin sığınma başvurularını işleme almadan Rusya'ya geri gönderilmesinin Finlandiya'nın uluslararası insan hakları taahhütlerine aykırı olacağını kabul ediyor, ancak bunun kullanımının geçici ve sınırlı olacağını söylüyor.

Başbakan Petteri Orpo, teklifin önümüzdeki hafta parlamentoya gideceğini ve burada incelenmek üzere anayasa komitesine sunulacağını söyledi.

Öte yandan iktidarın Anayasal konularda gerekli olan altıda beşlik oranı sağlaması bir hayli zor görünüyor.

Orpo gazetecilere verdiği demeçte "Bu olay (kimin, nereden ve ne zaman Finlandiya sınırına geleceği) Rusya'nın elinde olduğundan buna izin veremeyiz. Bu nedenle mevzuatımızı güçlendirmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Sınır muhafızlarının verilerine göre, geçen yıl yaklaşık bin 300 kişi bu sınır kapılarından geçerek Finlandiya'ya girerken kara geçişlerinin kapatılmasından sonra bu yıl kırktan az göçmen kaçak yollardan sınırı geçti.

Finlandiyalı liderler, sıcak havaların seyahati kolaylaştırması nedeniyle göçmenlerin tekrar gelmeye başlayabileceği için yasanın hâlâ gerekli olduğunu söylüyor.

Orpo, istihbarat raporlarına atıfta bulunarak,"Rusya'da hâlâ Finlandiya sınırına ulaşma fırsatını bekleyen binlerce insan var" dedi.

Finlandiya, Rusya ile bin 340 kilometrelik kara sınırı paylaşıyor. Tasarı, sınır yetkililerinin Rusya'dan geçen sığınmacıları güç kullanarak veya kullanmadan geri çevirmesine izin verecek. Ancak bu, Finlandiya'nın sığınma başvurularını kabul etmeye devam edeceği çocuklar ve engelli kişiler için geçerli olmayacak.

Finlandiya'nın ayrımcılık ombudsmanı Kristina Stenman, Helsinki'nin sınırlarına gelen kişilerin sığınma başvurularını kabul etmeyi reddetmesinin endişe verici olacağını söyledi.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2024/05/19/finlandiya-rusya-sinirindan-gecen-gocmenlerin-geri-itilmesi-icin-