Iltalehti gazetesinin dış ilişkiler ve güvenlik politikası alanındaki kaynaklara dayandırdığı haber, bu karargahın Rusya sınırına yaklaşık 140 km uzaklıkta olacağını belirtiyor.

Mikkeli'deki NATO karargahı, ABD'nin doğu kıyısındaki Norfolk'taki karargahın yönetimi altında faaliyet gösterecek. Barış zamanında, karargah bölgedeki NATO eğitim faaliyetlerini planlama yetkisine sahip olacak.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, karargahın oluşturulmasının Norveç savunma kuvvetleri komutanı adına başladığını açıkladı. İskandinav ülkelerinin Norfolk'un liderliğinde olmasından yana oldukları belirtiliyor.

NATO kaynaklarına göre, yaklaşık 375 subayın, 25'i Finlandiyalı olmak üzere, Norfolk'a gelecek. Bu subaylar, kara kuvvetlerinin operasyonlarına liderlik edecek ve gerektiğinde İsveç ve Finlandiya askeri güçlerini kontrol etmeye hazırlanacaklar.

Finlandiya'nın 2023'te NATO'ya katılmasının ardından, İsveç de resmen 31. NATO üyesi oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya'nın NATO'ya katılma kararının Rusya ile ilişkileri olumsuz etkileyeceğini belirtti ve bu durumun Rus birliklerinin ve silah sistemlerinin sınırda görünmesine neden olabileceğini söyledi.

Editör: Atila Altuntaş