Silah sesleri üzerine öğrenci ve öğretmenlerin kendilerini sınıflara kilitlediği ve edinilen bilgilere göre, bir kişi yakalandı.

Saldırıda en az 3 kişi yaralandı

Yerel saatle 09:08'de Finlandiya polisi, Helsinki'nin kuzeyindeki Vantaa'daki bir okula silahlı saldırı yapıldığı konusunda aldığı ihbar üzerine harekete geçti.

En az üç kişi yaralandı ve bir kişi yakalandı. Polise göre olaya karışanların tamamı çocuk.

Bölge polisi okuldaki çalışmalarını sürdürüyor. 

Oma Vantaa Vierelan Koulu

Edinilen bilgilere göre olay, Vantaa'daki Vierta Okulu'nda yaşandı.

Okulda 800 öğrenci ve 90 çalışan olduğu öğrenildi.

Polis okul bahçesinde geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı. Edinilen bilgilere göre, okula yaklaşık 800 öğrenci gidiyor ve okulda yaklaşık 90 kişi çalışıyor. Bäckby yerleşim bölgesinde yer alan okul 1-9. sınıflardaki çocuklara eğitim veriyor.

Olayın duyulması üzerine aileler çocuklarına koştu. Güvenlik önlemleri nedeniyle veliler okula alınmazken, polis durumun kontrol altında olduğunu duyurdu.

Okul müdürü Ilta Sanomat, okuldaki öğrencilerin ve personelin sınıflara ve diğer alanlara barikat kurduğunu ve polisin talimatını beklediklerini söyledi.

"Vatandaşlarımızdan bölgeden uzak durmaları ve evlerinde kalmaları rica olunur. Polis, alarmdan kısa bir süre sonra web sitesinde " tanımadığınız kişilere kapıyı açmayın" diye yazılı duyuru yaptı.

Editör: Semihhan Aydemir