Para politikası konusundaki temkinli duruşuyla bilinen Thedeen, daha zayıf bir krona ile ilişkili riskleri vurguladı. Thedeen'in son yorumları, piyasanın faiz indirimi beklentisini %30'a düşürdü ve Riksbank'ın bir önceki faiz indiriminin düşük ABD doları kurları ve iyileşen risk duyarlılığı ortamında istenen etkiyi yarattığını gösterdi. Bu durum, Riksbank'ın Haziran ayında bir faiz indirimine karşı iletişim kurmaya devam etmesi halinde, potansiyel iç ekonomik zorluklara rağmen kronun Norveç kronuna daha yakın bir hizaya gelebileceği spekülasyonlarına yol açtı.

Bu arada Euro, ABD doları karşısında dar bir işlem aralığında kalmaya devam ediyor. Buna katkıda bulunan faktörler arasında Avustralya doları, Yeni Zelanda doları ve Japon yeninin zayıf performansından etkilenen dolardaki toparlanma yer alırken, euro, Kanada doları ve Norveç kronu nispeten sabit kaldı.

EUR/USD paritesinin, hem Avro Bölgesi hem de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hafif veri takvimi nedeniyle bugün önemli bir hareket yaşaması beklenmiyor. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın Janet Yellen onuruna düzenlenen bir etkinlikte yapacağı konuşmada para politikasına değinmesi beklenmiyor, bu da avronun gün içindeki durağan işlem modeline daha fazla katkıda bulunabilir.

Kaynak: https://tr.investing.com/news/forex-news/svec-kronu-guclu-seyrediyor-euro-yatay-seyrediyor-93CH-2857