Ekonomik veriler ve enflasyon dengelenmesiyle birlikte beklenenden daha erken faiz indirimine gitmesi beklenen merkez bankası bugün açıkladığı verilerde faizi sabit tutmayı tercih etti.

Faiz kararının açıklanmasıyla birlikte başta büyük bankalar olmak üzere, birçok eknomist kararı olumlu karşılarken yakın gelecekte merkez bankasının faiz indirimlerine başlayabileceği yönünde yorumlarda bulundu.

Swedbank'ın tahminlerden sorumlu yöneticisi Andreas Wallström X hesabından yazdığı mesajda "Riksbank'tan güzel mesaj! Beklenenden daha açık ve yumuşak," ifadelerine yer verdi.

Riksbank, faiz oranını 2008'den bu yana en yüksek seviye olan %4,0'ta sabit tutatak değiştirmedi.

"Faiz oranları birçok insan için zorlu olsa da enflasyonun hemen hemen herkes için zorlu olduğunu unutmamalısınız. Sonuçta Riksbank'ın amacı da bu." ifadeleri kullanan Länsförsäkringar'ın baş ekonomisti Alexandra Stråberg, ekonomik dengelerin sağlanması için gerekenin yapıldığına dikkat çekerek, enflasyon düşene kadar ve enflasyon hayaleti yenilene kadar beklemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Faiz indirimleri daha erken gelebilir

Bugünkü faiz oranı açıklaması öncesinde analistler Riksbank'ın artışlarına ara vereceğine inanıyorlardı.

Merkez Bankası basın açıklamasında enflasyonun düştüğünü ve İsveç ekonomisindeki aktivitenin ılımlılaştığını yazdı. Diğer şeylerin yanı sıra bu, Riksbaken'in faiz oranını Kasım tahmininde belirtilenden daha erken düşürebileceği anlamına geliyor.

Riksbank basın bülteninde, "Enflasyona ilişkin görünüm olumlu olmaya devam etse bile, bu yılın ilk yarısında faiz oranlarının düşürülmesi söz konusu değil" ifadelerine yer verdi.

Gelecekteki indirimlere yönelik açılış bankalar tarafından olumlu karşılandı.

Swedbank'tan Andreas Wallström, Merkez Bankasının faiz indirimi noktasında yılın ilk yarısında bir adım atma ihtimali olduğunu böyle bir ihtimalde en son yayınlanan faiz oranı patikasıyla tam bir tezat oluştuğunu ifade etti.

Yeni plana dair bir açıklama yok

Bugünkü duyuruda yeni bir faiz oranı planı yer almıyor.

Bunun nedeni, Riksbank'ın toplantı sayısını beşten sekize çıkarması ve her çeyreğin ilk toplantısının herhangi bir tahmin veya para politikası raporu içermeyeceğine karar vermesidir.

Editör: Semihhan Aydemir