Türkiye'de akredite olmuş 50'yi aşkın merkeze, uyku apnesi rahatsızlığı sebebiyle rehabilitasyon için müracaat eden hasta sayısının gittikçe artması, iki sene sonrasına sıra verilmesine yol açıyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, Türkiye'de uyku apnesi rahatsızlığı sebebiyle sıhhat kuruluşlarına müracaat eden hasta sayısının gittikçe arttığını ve yoğunluk yüzünden bazılarının rehabilitasyon için bir, iki sene beklemek mecburiyetinde kaldığını söyledi.

Karadağ yapmış olduğu açıklamada, toplumda aşırı kiloluluğun yaygınlaşmasıyla uykuda solunum bozukluğu şikayetlerinin de çoğaldığını, şu anda Türkiye'de 700-800 bin hastanın uyku apnesi rehabilitasyonu gördüğünü anlattı.

Uyku apnesinden yakınanların, akşamları soluk darlığı hem de kısa süreli nefes alamama derdi yaşadığını, sabahları kalktığında menfaatlerini bitkin ve halsiz hissettiğini belirten Karadağ, bunun da toplumsal yaşantılarını negatif etkilediğini vurguladı.

Bu hastalığın, trafik kazalarının en mühim sebeplerinden biri bulunduğu bilgisini veren Karadağ, 11 sene ilkin UÜ Tıp Fakültesi içerisinde Uyku Laboratuvarı oluşturulduğunu dile getirdi.

Laboratuvarda, hastaları uykudayken izleyerek tanı ve tedavilerini gerçekleştirdiklerini aktaran Karadağ, "Tanısı konulmuş olan ve tedavileri meydana getirilen hastalarımızın yaşantılarında olağandışı değişimler görülüyor. Şeker hastalarının şekeri, gerilim hastalarının tansiyonu tertipli oluyor. Kilo veremeyen hastalar kilolarını verebiliyor ve bu hastalar  bundan sonra daha dinç uyanıyor'' dedi.
"HASTALARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KİLOLU, OBEZ VE ERKEK" Karadağ, uyku apnesinde en belli hususi durumunun horlama bulunduğunu ve bu vaziyetin çoğunlukla ilkin eşler yönünden ayrım edildiğini bildirdi.

Kendilerine müracaat eden hastaların şikayetlerinin ekseriyetle sabahları baş ağrısı, cokzor uyanma, gündüzleri çok uyku hali bulunduğunu kaydeden Karadağ, şu şekilde konuştu:

"Hastaların söyleyemediği, hastalarla yaşayanların ifade etmiş olduğu şeyler var. Bunların birincisi horlama. Diğerleri ise gündüz çok uyku hali ve gece uykusunda hastanın nefesinin durduğunun bir başkası yönünden görülmesi. Boyun etrafının kalınca olması, üst solunum yollarının daralması, burun kemiğinde eğrilik benzeri vaziyetler da hastalığın sebepleri içinde olabiliyor. Uyku apnesinin sebebi kati şekilde bilinmiyor. Genetik etkenler araştırılıyor fakat üst solunum yollarında soluk alıp vermeye muavin kasların çalışmasında bir mesele bulunduğu düşünülüyor. Tedavi için bir hayli çabalama var fakat bugünkü bilgilerimize nazaran yalnız bu üst solunum yollarındaki darlığı açabilecek basınçla hava veren aletler en etken rehabilitasyon metodu şekilde görülüyor. Biz de bu tarz şeyleri kullanıyoruz. Ayrıca uyku apnesi hastalarının büyük çoğunluğu kilolu, obez ve erkek."

Mehmet Karadağ, uyku apnesi sebebiyle sıhhat kuruluşlarına müracaat eden hasta sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekti.

Bu durumun, hastaların rehabilitasyon için uzun müddet sıra beklemelerine yol açtığına işaret eden Karadağ, "Şu anda Türkiye'de uyku bozukluklarıyla alakalı 50'den çok akredite uyku merkezi var. Bu merkezlerin hepsinde bir, iki senelik randevular dolu. Hastanelerimize başvuru eden hastalarımıza baktığımızda her geçen yıl, bir evvelki seneye nazaran daha çok hastaya tanı konulduğunu görüyoruz'' ifadesini kullandı.
Editör: İsveç Gündemi