Arı larvalarına saldırarak kolonileri zayıflattığı bilinen bakteriye karşı geliştirilen aşı, Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığından kaynaklanan ölümleri önlemek üzere geliştirildi. 

Aşıyla ilgili çalışmalar yürüten biyoteknoloji firması Dalan Animal Health, ABD Tarım Bakanlığı'ndan (USDA) bu hafta aşı için şartlı lisans alındığını duyurdu. 

Şirketin CEO'su Annette Kleiser, aşının "bal arılarının korunmasında çığır açabileceğini" söyledi.

Aşıyı ticari arıcılara "sınırlı olarak" dağıtmayı planladığını duyuran Dalan, ürünün muhtemelen bu yıl ABD'de satın alınabileceğini kaydetti.

Aşı, kraliçeye verilen arı sütüne bakterinin inaktif bir versiyonunu ekleyerek çalışıyor. Bu durumda arının larvaları bağışıklık kazanıyor.

USDA'ya göre ABD'de 2006 yılından bu yana bal arısı kolonilerinde yıllık azalmalar görülüyor.

Parazitler, zararlı böcekler ve hastalıkların yanı sıra işçi arıların kovanı terk edip ana arıyı geride bırakmasıyla ortaya çıkan Koloni Çöküş Bozukluğu durumları bal arılarını tehdit ediyor.

Arıların polen yayıcı özellikleriyle ekosistemde kritik rol oynadığı biliniyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre arılar, kuşlar ve yarasalar gibi polen üreticiler dünyadaki mahsul üretiminin yaklaşık üçte birinden sorumlu.

Bulaşıcı olan Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığının tedavisi bulunmuyor. Bu hastalığa yakalanan arı kolonisi kovanlar ve ekipmanlarla birlikte yakılıyor ve yakındaki koloniler antibiyotiklerle tedavi ediliyor.

Editör: İsveç Gündemi