Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre günde iki şişeden fazla gazlı içecek tüketen kız çocukları kendi yaşıtlarına göre 2.7 ay daha erken adet dönemine giriyor.

Yoğun şeker ihtiva eden gazlı içecekler, vücuttaki hücreleri 4.6 yıl yaşlandırıyor, kanser riskini artırıyor ve dişleri çürütüyor. Gazlı içeceklerin zararları hakkında bugüne kadar yapılan araştırmaları kapsayan ve İngiliz Daily Mail gazetesi tarafından yapılan bir derleme, gazlı içeceklerin sanılandan fazla zararı olduğunu ortaya çıkardı.

Gazlı içecekler erken yaşlandırıyor

Daha önce California Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmaya göre de gazlı içecekler, vücuttaki hücreleri 4.6 yaş yaşlandırıyor. İçerisinde yoğun şeker bulunan bu tip içecekler, diğer şekerli besinlere olan arzuyu tetikliyor. Gazlı içeceklerin kanser hastalığıyla ilişkisi de bulunuyor. Laval Üniversitesi’nin araştırmasına göre ise, gazlı içecekleri fazla tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riski artıyor.

Zararlı asitlerin üremesine neden oluyor

Ağızdaki bakterilerle tepkime gösteren gazlı içeceklerde bulunan şeker, zararlı bir asidin üremesine neden oluyor. Böylelikle, dişlerin çürüyor ve dişlerin yüzeyinde aşınma oluşuyor. Birmingham Üniversitesi’nden Profesör Damian Walmsley, Diyet içeceklerin bile, düşük seviyede şeker içermesine rağmen dişler için zararlı olduğunu belirtti. Ayrıca içinde tatlandırıcı bulunan içeceklerin, mide tarafından kolaylıkla hazmedilmediği ve bu yüzden ishale neden olabileceği söyleniyor.

Akşam
Editör: İsveç Gündemi